Program “Dobry Start” umożliwia otrzymanie świadczenia w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną raz w roku. Rodziny starające się o 300 plus nie muszą spełniać żadnych kryteriów dochodowych. Wsparcie przysługuje uczniom rozpoczynającym rok szkolny w określonych placówkach.
300 plus na wyprawkę. Dla kogo?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, świadczenie należy się uczniom uczącym się w:
- szkole podstawowej;
- szkole ponadpodstawowej;
- szkole artystycznej (w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki);
- klasie dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzonej w szkole ponadpodstawowej;
- młodzieżowym ośrodku socjoterapii;
- młodzieżowym ośrodku wychowawczym;
- specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym;
- specjalnym ośrodku wychowawczym;
- ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym;
- szkole policealnej;
- szkole dla dorosłych.
Co istotne, świadczenie przysługuje do momentu ukończenia przez ucznia 20. roku życia. W przypadku dzieci, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności, otrzymają one wsparcie do ukończenia 24. roku życia.
Warto pamiętać, że świadczenie nie przysługuje na dzieci, które uczęszczają do przedszkola lub zerówki. 300 plus nie otrzymają również studenci.
“Dobry Start” 2024. Jak złożyć wniosek o 300 plus?
Co ważne – wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez portal PUE ZUS (lub aplikację mobilną mZUS), portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Warto pamiętać o tym, że we wniosku, oprócz innych danych, musi znaleźć się numer konta bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze.
Wniosek o przyznanie wsparcia w ramach programu “Dobry Start” mogą złożyć rodzice dziecka, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka, osoba usamodzielniona oraz osoba ucząca się (pełnoletni uczeń niebędący na utrzymaniu rodziców).
Jeżeli wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, to wówczas wsparcie zostanie przekazane do 30 września. W innym przypadku 300 plus powinno trafić na konto wnioskodawcy po upływie dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS