A A+ A++

Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, działalność organizatorów turystyki i obiektów sportowych – przedsiębiorcy z tych branż mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe.

Od 16 grudnia o dodatkowe świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł lub 1300 zł mogą  wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzą jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD: 55.10.Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania), 79.12.Z (działalność organizatorów turystyki), 93.11.Z (działalność obiektów sportowych).

Jest to rozszerzenie dotychczas obowiązującej Tarczy 5.0 (turystycznej). 

O dodatkowe postojowe mogą ubiegać się osoby, które na dzień złożenia wniosku, prowadziły jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD uprawniającym do pomocy oraz uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 proc.     w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu w 2019 r., i wcześniej otrzymały świadczenie postojowe co najmniej raz.

Świadczenie przysługuje w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone i można je otrzymać nie więcej niż trzykrotnie.

Wniosek (RSP-DD) można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Aby uzyskać kontynuację świadczenia należy to zaznaczyć we wniosku i złożyć w nim oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana wcześniej nie uległa poprawie.

Dodatkowe świadczenie postojowe stanowi pomoc publiczną. Dlatego ZUS może wystąpić o informacje na temat sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy oraz otrzymanej już pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19.

Kwota wypłaconego dodatkowego świadczenia postojowego w 2020 r. jest opodatkowana.

Wniosek o świadczenie postojowe można przekazać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną przez PUE ZUS. 

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, ZUS wyda decyzję odmowną, którą zamieści na PUE ZUS lub prześle pocztą. 

Kolejne branże będą mogły skorzystać z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego od 30 grudnia br., a osoby wykonujące umowy cywilnoprawne na rzecz szeroko rozumianej kultury – od 15 stycznia 2021 r. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsunięcie Cyberpunka 2077 ze sklepu PlayStation, to najlepsze, co mogło się stać [felieton]
Następny artykułPonad 500 zakażeń w Lubelskiem. W każdym powiecie nowe przypadki