A A+ A++

Dokumenty od tych firm, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa będą rozpatrywane przez ZUS priorytetowo. W ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Nowe rozwiązania prawne mają przede wszystkim ochronić zatrudnienie, zmniejszyć obciążenia i zachować płynność finansową w firmach. Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie przez trzy miesiące ze składek na ubezpieczenia: społeczne i zdrowotne, a także Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP.

– Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane przez nas priorytetowo i będą zautomatyzowane – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Uważamy bowiem, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom.  Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na pieniądze wypłacane im przez ZUS – zapewnia rzeczniczka.

Nowa ustawa przewiduje też wypłatę tzw. postojowego – do około 2 tysięcy złotych dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Ponadto, zniesiona będzie opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

Obecnie przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji mogą korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię.

– Skróciliśmy do jednej strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności wyjaśnia Kowalska-Matis. – Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Na Dolnym Śląsku wnioski o ulgę w związku ze stratami z powodu epidemii koronawirusa złożyło ponad 2400 firm, w tym około 170 do legnickiego oddziału.

Źródło: ZUS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDecyzja prokuratora zwiąże sąd. Większe uprawnienia śledczych na czas pandemii
Następny artykułNabór do kolejnej edycji Regionalnego Programu Stypendialnego