A A+ A++

Paweł Szczepaniak, kierownik działu monitoringu, badań i analiz mówi, że żurawie w parku po raz pierwszy widziano w 2000 roku.  – Ale pierwsze pary lęgowe zaobserwowano w 2014 roku. A na dobre zadomowiły się dopiero niedawno – twierdzi. Nie wiadomo, ile ptaków jest na terenie ŚPN.

Park o żurawiu: Tancerz Słońca

– Tak naprawdę spotkać je można w dwóch miejscach na Podgórzu wzdłuż Czarnej Wody oraz w tzw. Psarskim Dole – mówi kierownik Szczepaniak. Dodaje, że gniazda robią na niedostępnym, podmokłym terenie.

ZOBACZ TAKŻE: Chcą wybudować wieżę widokową na Łysicy. Może kosztować kilka milionów złotych

Czy w tym roku para żurawi doczeka się potomstwa? – To zależy m.in. od tego, jaki w parku będzie stan wody. Jeśli wysoki, to na gniazdo znajdą sobie miejsce niedostępne, np. na jakiejś kępie traw, tak by w okresie lęgowym nie dostał się tam żaden drapieżnik, i wtedy jest na to duża szansa – wyjaśnia ornitolog.

Na profilu ŚPN na Facebooku znaleźć można film z fotopułapki, na którym jest żuraw zwyczajny.

“Symbol wiosny, “tancerz Słońca”, dumny i wzniosły arystokrata. Od niedawna stały bywalec i największy ptak w Świętokrzyskim Parku Narodowym” – napisał o nim park w poście.

Większy od bociana

Znaleźć tam można też kilka ciekawostek na temat żurawia zwyczajnego, że jest większy od bociana i często bywa mylony z nim i czaplą siwą. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka to około 2 metry, a w locie osiąga prędkość od 40 do 100 km/h. Żuraw jest też symbolem Poleskiego Parku Narodowego, a gdy leci całe stado, to w powietrzu ptaki tworzą literę V.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziś spotkania on-line z przedstawicielami samorządów w sprawie obwodnicy Zambrowa
Następny artykułJak pracują sklepy przed Wielkanocą [GODZINY OTWARCIA]