Meta i Qualcomm nawiązują współpracę, która ma szansę zmienić rozkład sił na rynku smartfonów. Chodzi oczywiście o AI.
Większość podjętych przez Zuckerberga prób podbicia branży mobilnej zakończyła się porażką. Swego czasu firma współpracowała z producentami telefonów, zachęcając ich do umieszczania na obudowach specjalnego klawisza odpowiedzialnego za uruchamianie Facebooka, ale na dłuższą metą pomysł ten nie chwycił.
Niewypałem okazał się także smartfon HTC First, podobnie jak towarzyszący mu androidowy launcher Facebook Home.
Mecie nieźle wychodzi jednak zarabianie na smartfonach innych marek. Firma ma w swoim portfolio jedne z najpopularniejszych aplikacji na iOS i Androida, a Facebook, Instagram i WhatsApp generują wielomiliardowe przychody. Społecznościowy gigant ma jednak ochotę na więcej.
Meta nawiązuje współpracę z Qualcommem. Zuckerberg chce dostarczyć AI na smartfony
Qualcomm ogłosił, że jego przyszłe topowe czipy z linii Snapdragon będą w pełni kompatybilne najnowszym dużym modelem językowym Mety. Llama 3 to bezpośrednia konkurencja dla modeli GPT firmy OpenAI czy Gemini Google’a.
Zaletą sztucznej inteligencji Mety ma być to, że czipy Snapdragon będą w stanie obsłużyć ją na poziomie urządzenia. Ma to pozytywnie wpłynąć na prywatność i szybkość działania, a także umożliwić korzystanie z zaawansowanego AI nawet bez połączenia z siecią.
Konkurencyjny model Gemini Google’a – na którym opierają się funkcje AI w wybranych smartfonach Galaxy i Pixel – działa hybrydowo. Część operacji faktycznie wykonywana jest na poziomie urządzenia, ale te bardziej zaawansowane – odpowiadające choćby za generowanie podsumowań notatek czy generatywną edycję zdjęć – wymagają połączenia z chmurą.
Filozofia “on-device” ma jeszcze jedną zaletę. Utrzymanie infrastruktury chmurowej kosztuje, a koszta prędzej czy później prawdopodobnie zostaną przerzucone na klientów. Samsung już ogłosił, że Galaxy AI pozostanie darmowe do końca 2025 roku, a później dostęp do sztucznej inteligencji może zostać objęty abonamentem.
Meta teoretycznie może zaoferować producentom telefonów korzystniejsze warunki współpracy. Np. jednorazową prowizję od sprzedaży zamiast regularnych opłat za utrzymanie serwerów.
Model Llama 3 ma być kompatybilny z “nadchodzącymi flagowymi platformami Snapdragon”, dlatego pierwsze kompatybilne z nim smartfony mogą się pojawić dopiero pod koniec roku wraz ze Snapdragonem 8 Gen 4. Zresztą nie tylko smartfony, bo Meta zapewnia, że jego AI świetnie sprawdzi się także na komputerach, goglach i okularach VR/AI czy w samochodach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS