A A+ A++

Atak hakerski na CD Projekt to znak, że jeżeli jego ofiarą padają ci najbardziej innowacyjni i cyfrowi, to nikt nie jest w obecnym świecie bezpieczny.

Cyberataki  na  firmy, infrastrukturę krytyczną, serwery administracji publicznej nie są niczym nowym. Ich natężenie rośnie wraz z rozwojem technologii i ich powszechnością i będzie rosnąć. Niewątpliwe  do ich rozkwitu przyczyniła się pandemia i izolacja, której zostały poddane zarówno firmy, jak i zwykli ludzie na całym świecie.

Hakerski napad na CD Projekt ma jednak znaczenie szczególne, wręcz  symboliczne. Zuchwałego napadu i kradzieży wrażliwych danych dokonano w najbardziej innowacyjnej i zaawansowanej technologicznie polskiej spółce. Przestępcy byli pewni siebie. Zagrozili upublicznieniem skradzionych dokumentów i danych w razie niespełnienia żądań w ciągu 48 godzin. To scenariusz niemal na sensacyjny film. Tyle  że nie było napadu na bank ani wzięcia zakładników. Zakładnikami stały się tajemnice i dane wrażliwe firmy. Spółka zapowiedziała, że nie zamierza kontaktować się z przestępcami, którzy szantażują upublicznieniem skradzionych danych.

Czytaj też: Cyberatak na twórców Cyberpunka. Szantaż hakerów, akcje lecą

Oczywiście można  obarczyć  winą jedynie firmę, która miała luki w systemie bezpieczeństwa czy nie przestrzegała obowiązujących regulacji dotyczących bezpieczeństwem danych, w tym osobowych. Nie wiadomo oczywiście, czy właśnie tak się stało w CD Projekt, bo udawało się  przeprowadzić cyberataki nawet na superszczelną strukturę Pentagonu.

Jednak nie można już tego problemu sprowadzać do wewnętrznej sprawy firm i korporacji. Co więcej, to problem nie tylko państwa, ale globalny, ze względu na charakter przestępczości.

Cała sprawa każe zapytać, czy Polska jest przygotowana na walkę z tego rodzaju zjawiskami  również wtedy, gdy wychodzą  one poza granice kraju. Czy w policji, służbach i prokuraturze realnie działają wyspecjalizowane zespoły, które są  w stanie szybko podjąć równą i skuteczną walkę z hakerami. Bo nie wysokie kary  za cyberprzestępczość wprowadzane do kodeksów, ale jedynie ich nieuchronność może zniechęcić przestępców. Ostatnia histori … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMusk przeznaczy 100 mln dolarów na walkę ze zmianami klimatu
Następny artykułAura nieco odpuściła. Służby nadal pracują