A A+ A++

Od dzisiaj żubry w lubińskim zoo można podziwiać z bliska. Pod czujnym okiem dzieci ze szkół i przedszkoli zwierzęta zostały dziś wypuszczone na wybieg główny. – Żubry zrobią dziś ostateczny odbiór nowego wybiegu. Chciałabym, żeby przychodziły do tego pięknie przygotowanego paśnika, ale może wcale nie będą chciały i wybiorą zalesioną część. Zobaczymy – mówi Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.

Żubry Pobłysk i Pobrzęk mieszkają w lubińskim zoo już od jakiegoś czasu. Przyjechały do nas 11 stycznia z Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku. Do tej pory przebywały na wybiegu zapleczowym, nieco z tyłu. Potrzebowały chwili na oswojenie się z nowym miejscem. Dziś przyszedł czas na przeprowadzkę i zwierzęta zostały wpuszczone na wybieg główny.

– Żubry zapoznały się już z otoczeniem, są nieco oswojone, aczkolwiek cały czas zdarza im się spłoszyć przy nieoczekiwanym hałasie. Mamy nadzieję, że dzieci, które dzisiaj wypatrują żubrów, zachowają spokój, bo jeśli będą krzyczeć, żubry mogą nie zechcieć wyjść – mówiła tuż przed otwarciem bramy dyrektor Agata Bończak.

Zaproszone na spotkanie z żubrami dzieci zostały jednak wcześniej uprzedzone, że nie należy robić hałasu i oprócz „ochów” i „achów” nie słychać było żadnych krzyków.

Żubry z początku nieśmiało, a później coraz odważniej zaczęły przemierzać nowy wybieg i zakończyły swoje zwiedzanie terenu w części zadrzewionej, znikając wszystkim z oczu.

Wybieg, który mają do dyspozycji ma 60 arów.

– Wybieg główny jest dla zwierząt na pewno o wiele bardziej atrakcyjny niż zapleczowy. Jest o wiele większy i zróżnicowany. Część jest trawiasta, cześć zadrzewiona z krzewami. Zostawiliśmy tę część w stanie naturalnym i jak żubry sobie tam wejdą, to swojemu uporządkują teren – dodaje dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie. – Zobaczymy, jak będą się zachowywały na wybiegu głównym. Dodatkowo też dostały czochradło i mają przygotowane kłody, którymi mogą sobie uatrakcyjniać czas, w formie zabawek – mówi.

Nowi mieszkańcy lubińskiego zoo i nowy wybieg, jaki dla nich wybudowano, to część większego projektu stworzenia Ścieżki Turystyczno-Edukacyjnej „Fauna Polski”. Tworzy ją 30 gatunków występujących w Polsce – przedstawicieli dzikiej fauny polskiej oraz rasy rodzime zwierząt gospodarskich.

– W ramach dzisiejszej promocji Ścieżki Turystyczno-Edukacyjnej „Fauna Polski” wszystkie dzieci, które przyszły na premierę, otrzymały maskotki żubrów. Opiekunowie grup dostali także pakiety do rozdania już w placówkach dla każdego dziecka. Są tam plakaty, zestawy pocztówek, broszury, różne materiały zawierające informacje na temat wszystkich gatunków wyróżnionych w ramach Ścieżki „Fauna Polski”. A wyróżnionych w jej ramach jest 30 gatunków. Żubry to taka wisienka na torcie – podkreśla Agata Bończak. – Ścieżka to nie tylko nowy wybieg, choć to największy i główny jej element. Na terenie ogrodu stanęło też 17 totemów multimedialnych z ekranami dotykowymi. Pomagają one w zwiedzaniu. Są tam informacje o wszystkich gatunkach – dodaje.

Zoo przygotowało dla odwiedzających jeszcze jedną nowość. Od teraz można też skorzystać z aplikacji Zoo Lubin, która jest dostępna do pobrania zarówno na Androida, jak i na iPhone.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoda oczarowała wyglądem na ramówce Polsatu. Wyróżniała się z tłumu
Następny artykułBrzeźnica-Stary Wiśnicz. Fragment drogi przez las wreszcie bez dziur? – WIDEO