A A+ A++

Żubr został uchwycony w miniony piątek przez fotopułapkę na terenie Nadleśnictwa Oborniki i leśnictwa Bębnikąt – ok. 50 km od Poznania. Miał na szyi obrożę telemetryczną z nadajnikiem, dzięki której można śledzić jego trasę. Skąd się wziął pod Obornikami?

Są już samice z młodymi, teraz przyszedł byczek 

– Pochodzi ze stada żubrów z okolic Wałcza. W całej Puszczy Noteckiej jest w tej chwili około 20 żubrów. Widzimy, że to stado się teraz dosyć mocno rozchodzi, szukają nowych terenów – opowiada Artur Stawicki, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Oborniki. – Wiemy, że u nas są już dwie krowy żubrze z jednym cielakiem 2-letnim i jednym rocznym. One też mają nadajniki, stąd o nich wiemy. Ale nie było żadnego osobnika męskiego, a teraz się pojawił. To byczek 3-letni. Nosi wdzięczne imię Kopytko. Mamy nadzieję, że do nich dołączy i że na naszej ziemi obornickiej też zostanie wydane potomstwo – mówi.

Artur Stawicki nie spotkał jeszcze samic z młodymi, ale byczka widział. – W ciągu dnia, stał na polanie. Przepiękne zwierzę, prawdziwy król – opowiada. I pokazuje zdjęcie zrobione 23 stycznia w Ludomach.

Żubr sfotografowany w Nadleśnictwie Oborniki, w miejscowości Ludomy, 23 stycznia 2021r. – Żubr nosi imię Kopytko – mówią w nadleśnictwie. Janek Stawicki

Stawicki w nadleśnictwie obornickim pracuje 24 lata i wcześniej widział tu żubra raz. – To było z 10 lat temu. Ale tamten samiec poszedł dalej i nigdy nie wrócił. Teraz widać, że one zamierzają zadomowić się u nas na stałe – zauważa.

Żubr sfotografowany przez fotopułapkę krąży w okolicach Bębnikątu i Ludom. Dwie samice z młodymi wokół wsi Boruszyn, Tarnówko, Podlesie. – Przy Kanale Kończak sobie chodzą. Szukają miejsc bardziej żyznych, gdzie pożywienia jest więcej – opowiada nadleśniczy.

Powrót żubra

Żubry kojarzyły się kiedyś głównie z Puszczą Białowieską, gdzie sto lat temu udało się je ocalić od zagłady. Dzisiaj żyją w różnych miejscach Polski, także w północno-zachodniej części oraz w Wielkopolsce. W maju ubiegłego roku sensację wzbudziła grupa żubrów, którą sfilmowali kierowcy między Krzyżem a Wronkami.

Projekt ochrony żubrów w Polsce prowadzi m.in. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Od 2005 r.  zajmuje się ono kompleksową ochroną dzikich żubrów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Żubry dzięki temu rozprzestrzeniły się również na województwa wielkopolskie i lubuskie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWOŚP 2021 – wylicytuj karty miejskie i dzień w ZTM
Następny artykułKoronawirus w szkole podstawowej w Opolu. 46 dzieci na kwarantannie