A A+ A++

Kilka ton martwych ryb wyłowiono z wód zbiornika Dzierżno Duże od 3 sierpnia – tylko we wtorek było to 800 kg, a dzień wcześniej ponad 2 tony. Odławianie nadal trwa. Nie wiadomo na ten moment, co jest powodem zakwitu glonów, który doprowadził do bieżącej odsłony katastrofy ekologicznej.

Podejmowane są działania doraźne, których celem jest usuwanie i ograniczanie skutków tego niepożądanego w środowisku zdarzenia, jednak problem nie został zażegnany i na jego rozwiązanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. W minionych latach do wód Kanału Gliwickiego aplikowano już substancje mające ograniczyć rozwój złotej algi, czas pokazał jednak, że nie zapobiegło to kolejnemu toksycznemu zakwitowi.

W prowadzonej od kilku dni zbiórce śniętych ryb z pracownikami Wód Polskich w Gliwicach uczestniczy Państwowa Straż Pożarna, a także Państwowa Straż Rybacka. Wieczorem 5 sierpnia zakończono montaż zapory biostabilizującej na górnej wodzie Przewału Kłodnickiego.

Pracownicy Wód Polskich oraz PSP kontynuowali układanie biostabilizatora w niecce wypadowej ze zbiornika Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego – IV sekcja drogi wodnej. Zadaniem zapór jest ograniczenie rozwoju „złotych alg”

– informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne. Wspomniana przegroda wykonana jest z worków wypełnionych słomą jęczmienną, które ułożone zostały w poprzek niecki wypadowej zbiornika Dzierżno Duże, zarówno przed jak i za przewałem Kłodnickim. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w starorzeczu w Januszkowicach.

Wody Polskie pozostają bieżącym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego Wojewody Śląskiego, Międzyresortowym Zespołem ds. Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym. Jak zapewniono – podejmowane są kroki adekwatne do sytuacji.

Łącznie od 3 sierpnia do południa 6 sierpnia z wód zbiornika Dzierżno Duże podjęto około 4,7 tony śniętych ryb.

Przypomnijmy, że od 5 do 19 sierpnia obowiązuje zarządzenie wojewody dotyczące zakazu korzystania z wód w Dzierżnie Dużym oraz w IV sekcji Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Obostrzenie to nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Cała aglomeracja województwa śląskiego zaopatrywana jest w wodę bezpieczną. Mieszkańcy mogą czuć się pewnie, ujęcia są głębinowe, dobrej jakości

– zapewnia Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik.

W poniedziałek z powodu kolejnej odsłony tej katastrofy ekologicznej (początek datowany jest na 2022 rok), odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego Wiceministra Infrastruktury i Wojewody Śląskiego. Wśród rozwiązań rozważane jest dozowanie perhydrolu bezpośrednio poniżej zbiornika Dzierżno Duże – do niecki wypadowej, łączącej się z Kanałem Gliwickim. Propozycję rozpatrywano pod kątem ryzyk dla środowiska naturalnego i skutków oddziaływania środka dla organizmów wodnych, Wody Polskie nie podają jednak informacji, czy zdecydowano się na to działanie. Wiadomo natomiast, że ograniczony został zrzut wód odprowadzanych z zakładów górniczych o 20%.

AKTUALIZACJA

W środę, 7 sierpnia, odłowiono kolejną tonę śniętych ryb.

Łącznie od 3 do 8 sierpnia z wód zbiornika Dzierżno Duże podjęto 9,6 tony martwej fauny.

(żms)
fot. Wody Polskie Gliwice, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBotanicy usunęli jedną literę z nazwy roślin. Z powodów politycznych
Następny artykułNowa strona o zagrożeniach CBRNE – sprawdź, jak się przygotować na niebezpieczeństwa