Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
Zrównoważony rozwój energetyki jądrowej w UE wymaga przeglądu eksperckiego
17.03.2020r. 12:19
Siedmiu operatorów elektrowni jądrowych zaapelowało do Komisji Europejskiej wzywając ją do utworzenia niezależnej grupy naukowców i ekspertów w celu oceny, czy energia jądrowa jest niskoemisyjnym i zrównoważonym źródłem energii elektrycznej. Jeden z siedmiu operatorów – czeskie przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ powiedział wczoraj, że “przyłączył się do wyzwania” stojącego przed głównymi europejskimi przedsiębiorstwami energetycznymi, aby uzyskać potwierdzenie Komisji Europejskiej, że przemysł jądrowy powinien być beneficjentem przyszłego zrównoważonego finansowania.
Grupa ekspertów technicznych doradzająca Komisji Europejskiej w zakresie zrównoważonego finansowania opublikowała 9 marca br, swoje ostateczne zalecenia dotyczące taksonomii UE. Zawierają on m.in. “istotne nowe wytyczne dla użytkowników” wspomagające inwestorów i przedsiębiorstwa w wypełnianiu obowiązków dotyczących sprawozdawczości związanej ze zrównoważonym finansowaniem. W odpowiedzi ČEZ stwierdził, że francuskie firmy EDF i Orano, fiński Fortum, rumuńska Nuclearelectrica, polskie PGE oraz słowackie Slovenské Elektrárne wspólnie wskazali na konieczność przeprowadzenia niezależnej oceny energetyki jądrowej.
“Grupa ekspertów technicznych przyznaje, że energetyka jądrowa jest zbyt kompleksowa, aby mogła ją sama ocenić. Jeśli Komisja Europejska i jej Wspólne Centrum Badawcze nie mają specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie, logicznym wnioskiem jest konieczność oceny przez niezależnego eksperta. Z mojego punktu widzenia konieczny jest także udział krajowych organów nadzoru jądrowego, które mają wyłączny wgląd w funkcjonowanie obiektów jądrowych “- powiedział CEO ČEZ, Daniel Beneš.
Dodał także, że wprowadzenie nowych kryteriów oceny zrównoważonego rozwoju jest sprzeczne ze zrozumieniem obecnych europejskich ram prawnych.
“Unia Europejska już obecnie stosuje bardzo bogaty zestaw rozporządzeń, ustaw i dyrektyw, które zapewniają, że energetyka jądrowa nie powoduje i nie może powodować żadnych szkód. Dotyczy to również odpadów promieniotwórczych – gospodarka nimi podlega nie tylko dyrektywom europejskim, ale jest również kontrolowana przez organy regulacyjne i organizacje międzynarodowe – powiedział.
Jak zaznaczono w oświadczeniu, energetyka jądrowa produkuje już obecnie jedną piątą energii elektrycznej w Unii Europejskiej i może znacząco przyczynić się do realizacji jej celów klimatycznych.
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS