Temat smogu i jakości powietrza jest już raczej wiedzą powszechną. Na poziomie deklaracji wielu z nas chce by powietrze było lepsze. Podejmowane są działania indywidualne, lokalne, krajowe itd. A czego trzeba by w skali danego samorządu temat kompleksowo obsłużyć?
Wiedzy. Informacji o ilości, rodzaju i rozmieszczeniu źródeł ciepła. Taka inwentaryzacja stanu wyjściowego pozwoli określić jakie działania są niezbędne, ile trzeba na to pieniędzy itd. Niektóre polskie miasta inwentaryzowały źródła ciepła już chwilę temu. Ba, są takie, co wiedzą ile kopciuchów im zostało do wymiany, gdzie są zlokalizowane i dlaczego jeszcze tej wymiany tam nie było. W Dębicy również wnioskowałem do burmistrza o przeprowadzenie takiej operacji dłuższą chwilę temu, ale efekty były jak zazwyczaj.
Sprawa trochę się uprościła, bo mamy od pewnego czasu CEEB, czyli Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, wprowadzoną na poziomie krajowym. Właściciele budynków zgłaszają jakich źródeł ciepła używają i potem różne instytucje, w tym samorządy mogą korzystać z tych danych na potrzeby planowania poprawy jakości powietrza.
Zostało kilka dni aby zgłosić używane w gospodarstwie domowym źródło ciepła. Można to zrobić przez internet na stronie https://ceeb.gov.pl/ albo w urzędzie gminy/miasta. Termin mija z końcem czerwca. Dla nowych budynków po tym terminie będzie to 14 dni.
Według danych z piątku 24 czerwca w poszczególnych gminach naszego powiatu poziom wypełnienia bazy CEEB wyglądał następująco:
- Brzostek 62%
- Czarna 43% (w zestawieniu są trzy Gminy Czarna w województwie, wybrano wedle danych GUS o budynkach mieszkalnych)
- Jodłowa 47%
- Gmina Dębica 57%
- Miasto Dębica 55%
- Pilzno 49%
- Żyraków 57%.
Jak widać – wszędzie jeszcze sporo brakuje. Zróbmy więc ten pierwszy krok i dajmy sobie wiedzę o tym, czym ogrzewamy domy, mieszkania. Dzięki temu będzie można dalej skutecznie działać.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Zróbmy pierwszy krok do lepszego powietrza. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS