A A+ A++
Fot. UMOstrów

Od ponad roku, czyli od początku epidemii wolontariusze pomagają potrzebującym mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego. Pomagają oni między innymi zrobić zakupy, dostarczają obiady lub wyprowadzają zwierzaki. Od roku działa także infolinia, gdzie udzielana jest pomoc psychologiczna.

Każdy, kto przebywa w izolacji, kwarantannie lub jego stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu może zadzwonić pod specjalny numer i poprosić wolontariuszy o pomoc. Zgłoszenia są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00 pod numerami telefonów 62 720 48 26 oraz 660 510 243.

Akcja „Ostrów pomaga seniorom i osobom niepełnosprawnym” jest organizowana we współpracy z Hufcem ZHP, Caritasem Diecezji Kaliskiej, schroniskiem dla zwierząt, parafią św. Pawła Apostoła oraz wolontariuszami WOŚP. – Przechodzimy kolejną trzecią fale epidemii COVID-19. Część z naszych seniorów jest już po szczepieniu, ale przypominamy, że nasi wolontariusze są gotowi do świadczenia pomocy wszystkim osobom potrzebującym. Nie bójmy się prosić o pomoc, jeśli nie mamy obok najbliższych lub sąsiadów, a obawiamy się zarażenia wirusem Sars Cov-2 mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wolontariusze niosą pomoc do godziny 18.00. Wyposażeni są w niezbędne środki ochrony osobistej, posiadają także identyfikatory. Jeśli senior nie jest pewny wiarygodności wolontariusza to może zadzwonić i sprawdzić go pod numerami telefonów podanymi powyżej.

Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego działa także specjalna infolinia. Po drugiej stronie słuchawki znajdują się psycholodzy i psychoterapeuci, którzy na co dzień pracują w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie. Taka infolinia działa już od roku, a specjaliści odebrali już wiele telefonów od mieszkańców, którzy potrzebowali pomocy psychologicznej. – Zakres udzielanej pomocy był bardzo szeroki i zróżnicowany. Osoby dzwoniące zwracały się o pomoc najczęściej z powodu zaburzeń lękowych (o zdrowie i życie swoje i bliskich), osamotnienia, lęku o bliskich, stanów obniżonego nastroju, niepewności o jutro, lęk o utratę pracy, a także problemy w relacjach (z bliskimi, rodzicami, dziećmi). Zgłaszano i poszukiwano wsparcia i pomocy związanej z nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez samych dzwoniących jak i ich bliskich.  Inne problemy zgłaszane głównie przez młodych ludzi (do 20 roku życia) dotyczyły problemów związanych ze zdalnym nauczaniem, izolacją, pozostaniem w domu i brakiem kontaktu z rówieśnikami a także w późniejszym okresie obaw związanych z organizacją egzaminów dla VIII klas oraz lęków o przyszłość związanych z organizacją egzaminów dojrzałości –mówi Karina Marzec-Dusza, kierownik Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Telefony dotyczyły także wsparcia osób, które straciły bliskich w wyniku choroby COVID-19, a także prośby o pomoc z powodu myśli samobójczych. Wielu mieszkańców dzwoniło także w sprawie szczepień przeciwko koronawirusowi. Mieli oni wiele obaw z tym związanych i potrzebowali fachowej rozmowy oraz pomocy.

Z infolinii może skorzystać każdy mieszkaniec Ostrowa. Bez względu na wiek. Jest ona anonimowa. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00, a pomoc można uzyskać pod numerami telefonów: 669 991 530 i 669 990 592.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBetheny Frankel zaręczyła się. 50-letnia gwiazda wygląda obłędnie
Następny artykułMąż Kate Garraway momentami nie daje rady. Wprost mówi żonie, że chce umrzeć