A A+ A++

Jeśli dbanie o siebie wciąż brzmi dla ciebie raczej jak slogan reklamowy, najwyższa pora to zmienić. Niech tegoroczny 8 marca nie będzie tylko dniem, w którym otrzymasz tradycyjny goździk lub parę nylonowych pończoch. Potraktuj go jak idealną motywację, by zatroszczyć się o każdy aspekt kobiecości, zaczynając od zdrowia.

AGATA LEGAN

1. Wykonaj cytologię

To podstawowe kobiece badanie, które powinnaś powtarzać raz w roku lub częściej, jeśli takie są zalecenia lekarza (zwłaszcza po chemioterapii, przeszczepie, zabiegach ginekologicznych, ciąży, okresie karmienia piersią, ciężkiej chorobie, częstych zmianach partnerów seksualnych oraz przy nadżerkach czy skłonnościach do tworzenia się polipów lub mięśniaków). Po raz pierwszy należy je zrobić po 25. roku życia lub w ciągu trzech lat od rozpoczęcia współżycia niezależnie od wieku. Badanie pozwala zdiagnozować stan nabłonka, wykryć infekcje bakteryjne, sprawdzić skutki działania leków hormonalnych, a także na wczesnym etapie stwierdzić rozwój raka szyjki macicy lub takie ryzyko, tj. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Dzięki cytologii w ok. 70 proc. przypadków udaje się zapobiec rozwojowi inwazyjnej odmiany tego nowotworu. Wymaz
z szyjki macicy można pobrać podczas wizyty u ginekologa (nie potrzebujesz skierowania!) za pomocą specjalnej szczoteczki, a na wynik czeka się zwykle nie dłużej niż trzy tygodnie. Wykonanie badania prywatnie to koszt ok. 50 zł.

UWAGA: przynajmniej na cztery dni przed cytologią odstaw preparaty dopochwowe, w ostatnim dniu miesiączki zrezygnuj ze stosowania tamponów, nie wykonuj irygacji ani dopochwowego USG, a na 24 godziny przed badaniem nie uprawiaj seksu i nie używaj wibratora.

2. Idź na USG piersi

USG polega na badaniu piersi i okolic (np. węzłów chłonnych) za pomocą całkowicie bezpiecznych ultradźwięków i pozwala wykryć potencjalnie groźne zmiany, nawet na bardzo wczesnym etapie, bo już od pięciu milimetrów średnicy, co daje ogromną szansę na wyleczenie. Jest nieinwazyjne, bezbolesne, nie ma żadnych przeciwwskazań ani ograniczeń wiekowych, zazwyczaj nie trwa dłużej niż kwadrans, a wynik otrzymujemy natychmiast. Można je wykonać prywatnie (kosztuje ok. 100 zł), a także na NFZ – wówczas wymagane jest skierowanie od ginekologa lub internisty. Zaleca się powtarzanie badania profilaktycznie przynajmniej raz w roku, a po 40. roku życia – raz na pół roku. Przy czym ważne jest, aby równocześnie chociaż raz w miesiącu przeprowadzać samokontrolę piersi w domu.

UWAGA: poproś lekarza o instrukcje i nie bój się. Aż 90 proc. wyczuwalnych palpacyjnie zmian nie ma podłoża nowotworowego. Co więcej, dobrze znając swoje piersi, można wykryć ręcznie zgrubienie już o średnicy 1 cm, a więc także dosyć wcześnie, by poddać się skutecznej terapii.

Wskazaniem do USG jest wykrycie niepokojących guzków (nawet jednego) lub zaobserwowanie zmian w wyglądzie piersi, ich ból niewiadomego pochodzenia, wydzielina z sutków, powiększenie pachowych węzłów chłonnych itp. Badanie wykonuje się również po operacji usunięcia gruczołu, po zakończeniu karmienia, podczas terapii hormonalnej oraz przy obciążeniu genetycznym. Lekarz może zalecić dodatkowo wykonanie bardziej precyzyjnej mammografii lub biopsji.

3. Poradź się brafitterki

Wiedza w kwestii dobierania modelu i rozmiaru biustonosza do wielkości i rodzaju piersi, a także do sylwetki przyszła do Polski dość późno, bo dopiero kilkanaście lat temu. Na szczęście wiele firm bieliźniarskich błyskawicznie zareagowało na ten ważny dla kobiet trend. Jeszcze do niedawna nie było na rynku staników o obwodzie mniejszym niż 75 cm, wybór miseczek kończył się na D, a panie o większym biuście mogły nosić jedynie spłaszczające biust minimizery na szerokich ramiączkach. Ale to już przeszłość! Co więcej, większość – również niewielkich, lokalnych sklepów z bielizną oferuje usługę brafitterki, czyli przeszkolonej specjalistki, która pomoże ci profesjonalnie dopasować biustonosz. Dzięki temu będzie on idealnie podtrzymywał biust, odciążając przy tym kręgosłup (stanik powinien na całym obwodzie ciasno przylegać do mostka), doskonale go zbierał, zapobiegając tworzeniu się nieestetycznych boczków, a ponadto zapewniał komfort i w końcu – pięknie się prezentował. Brafitterka najpierw pobiera dokładne pomiary, a następnie na ich podstawie oraz po ocenie kształtu i konsystencji piersi proponuje model i rozmiar, a także pomaga prawidłowo założyć biustonosz, ucząc przy okazji, jak układać piersi w miseczkach czy regulować długość ramiączek.

Każdy dobrej jakości stanik to niemały wydatek, dlatego otrzymując w pakiecie poradę specjalistki, naprawdę warto skorzystać z jej sugestii. Może odważysz się na inny niż zwykle model lub sięgniesz po rozmiar, którego dotąd nie nosiłaś, i właśnie on okaże się strzałem w dziesiątkę? Warto eksperymentować, bo na rynku jest wiele nowych modeli wykonanych z coraz lepszych materiałów. W takim staniku poczujesz się swobodnie, bo pozwala on skórze oddychać, dopasowuje się do ciała, świetnie podtrzymuje nawet obfity biust i to bez uciążliwych fiszbin. Po prostu przymierz i się przekonaj!

4. Zabierz sama siebie na randkę

Wyjście w pojedynkę do kina czy restauracji wydaje ci się dziwacznym pomysłem? Niesłusznie! Spędzanie czasu wyłącznie we własnym towarzystwie da ci nie tylko możliwość robienia rzeczy, które lubisz, bez konieczności kompromisu czy tłumaczenia się z wyborów, ale przede wszystkim podziała jak najlepsza terapia, ucząc cię akceptacji, pewności siebie i dystansu. Dlaczego to takie istotne? Bo na co dzień zaniedbujemy relację z samym sobą, a przecież tylko ten związek mamy na całe życie. Każdy potrzebuje odrobiny zdrowego egoizmu i kilku chwil wolności od robienia czegoś dla innych. Co ważne, do takiego wyjścia powinnaś przygotować się z taką samą starannością jak na typową randkę: wziąć relaksującą kąpiel, ubrać się w strój, który pozwoli ci poczuć się wyjątkowo pięknie, a przy tym swobodnie (UWAGA: według statystyk większość kobiet podświadomie czuje się najbardziej seksownie w miękkich, oddychających tkaninach!), użyć ulubionych perfum, zrobić makijaż, powiedzieć sobie głośno komplement przed lustrem. Komfort tej sytuacji polega również na tym, że mamy nad nią pełną kontrolę i doskonale wiemy, jak się taka randka zakończy, nie grozi nam więc żadne rozczarowanie.

5. Pielęgnuj kobiecą solidarność

Jeśli nie masz ochoty, nie musisz angażować się w kobiece ruchy społeczne czy uczestniczyć w feministycznych manifestacjach, ale z pewnością warto docenić siłę, jaką może dać ci przyjaźń i wsparcie ze strony innych kobiet. Poczucie wspólnoty jest czymś absolutnie bezcennym, zwłaszcza w czasach, gdy mamy niezliczone możliwości, i dlatego tak bardzo się różnimy – w poglądach, pomysłach na życie, upodobaniach i wyborach. Funkcjonowanie w grupie, chcąc nie chcąc, uczy nas otwartości na inność, wzajemnego szacunku i życzliwości.

Kobiety mają naturalną umiejętność mówienia o emocjach, są bardziej od mężczyzn komunikatywne, częściej ufają swojej intuicji, są skłonne do dzielenia się doświadczeniami i troszczenia o innych – wszystko to niejako predestynuje je do tworzenia mniejszych lub większych społeczności. Potrzeba przynależności to zresztą jedna z podstawowych ludzkich motywacji, dbanie o relacje z bliskimi nam kobietami z pewnością pomoże ją zrealizować. Oczywiście należy to robić na co dzień, a nie wyłącznie od święta, ale Dzień Kobiet to idealna okazja, by zmienić regularne spotkanie w prawdziwą celebrację lub zorganizować wyjątkowy wieczór w większym niż zwykle gronie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodatkowe rozliczenia w tuszowskiej gminie. Chętnych nie brakowało
Następny artykułZmarła Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, współautorka “Matysiaków”