A A+ A++

Eksponat o nazwie Lawina to ogromne koło, którym można kręcić, wprawiając w ruch sypką masę. Pod wpływem siły odśrodkowej i grawitacji masa tworzy malownicze wzory.

Bardzo atrakcyjna jest też instalacja z kolorowych rurek ustawionych równolegle niczym struny w harfie, które rozświetlają się pod dotknięciem ręki.

Przed budynkiem Centrum Nauki Kopernik ustawiono zaś czterotonowy Rockspinner – potężny kamień, który można wprawić w ruch.

To kilka nowych atrakcji, które już od soboty można będzie obejrzeć w Centrum Nauki Kopernik. Wraz ze zniesieniem części obostrzeń związanych z koronawirusem eksploratorium wznawia działalność. Będzie można też obejrzeć szron pod mikroskopem i skonstruować pętlę z rozpędzonego do 25 km na godz. sznurka. Centrum poleca także wystawę czasową o rowerach, która została uruchomiona w październiku, ale zaraz potem wraz z całym budynkiem została zamknięta.

Wystawa czasowa ‘Rowery’ w Centrum Nauki Kopernik. Centrum wznawia działalność od 6 lutego 2021 r. fot. CN Kopernik

Zamknięte wciąż pozostaje planetarium. – Mamy nadzieję, że skoro od 12 lutego mogą zacząć działać kina, to i my będziemy mogli uruchomić planetarium. Ale na razie czekamy na rozporządzenie – zaznacza Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Kopernika. Centrum zachęca jednak do uczestniczenia w coniedzielnych wieczornych pokazach nieba online.

Z powodu koronawirusowych ograniczeń nieczynne będą kawiarnia i bistro; wybierając się na zwiedzanie, zwłaszcza z dziećmi, warto zaopatrzyć się zatem w prowiant. Przez jakiś czas eksploratorium nie będzie działać w poniedziałki. Od wtorku do piątku będzie czynne w godz. 10–16, a w weekend – od godz. 11 do 18.

Centrum Nauki Kopernik już kilka miesięcy temu pokryło eksponaty i wszystkie powierzchnie wewnątrz budynku preparatem z dwutlenkiem tytanu, który tworzy na niej fotoaktywną powłokę rozkładającą wirusy i bakterie. Dzięki temu rozwiązaniu eksponatów nie trzeba dezynfekować po każdym dotknięciu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMsze żałobne śp. Ks. prał. Edwarda Poniewierskiego (zdjęcia)
Następny artykułDurczok nie zapłacił choremu na raka pracownikowi?