A A+ A++

Jak smażyć bez bałaganu?

Niektóre posiłki wymagają obróbki na patelni i rozgrzanym tłuszczu. Niestety niedopatrzenia w kuchni będą sprzyjać nie tylko zabrudzeniu całej najbliższej okolicy kuchenki. Osiadający tłuszcz jest trudny do usunięcia, ale może też trwale zabrudzić ubranie. Rozgrzany olej dodatkowo może doprowadzić do bolesnych poparzeń. Jak tego uniknąć? Potrzeba odpowiedniego przygotowania i znajomości jednego patentu.

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażeniaInteria.tv

Wystarczy chwila nieuwagi. Dlaczego olej pryska podczas smażenia?

Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Winowajcą kuchennego rozgardiaszu jest woda. Wystarczy niewielka ilość wilgoci, która zostaje na powierzchni patelni po myciu i niedokładnym osuszeniu. Czasem pojawia się w naczyniu wraz z produktami spożywczymi, które nie zostały dokładnie osuszone przed smażeniem. Dotyczy to zwłaszcza mięs i warzyw. Przez kontakt z tłuszczem i pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w dość wybuchową mieszankę.

Umiejętne smażenia wymaga podstawowej wiedzy123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby tłuszcz nie pryskał? Ten patent nie wszyscy znają

Tuż przed planowaną pracą w kuchni dokładnie wytrzyj powierzchnię patelni przy pomocy ręcznika papierowego. Chcąc mieć pewność, że wilgoć nie będzie sprawiała problemów po uruchomieniu kuchenki, zastosuj jeden z dwóch nieoczywistych trików kulinarnych.

Płaską łyżeczkę soli rozprowadź równomiernie po całej patelni, następnie wlej olej i rozgrzej. Sól pochłania wodę, więc tłuszcz nie będzie pryskał po całej kuchni. Podobnie zadziała najzwyklejszy ocet. Odrobiną płynu nasącz wacik kosmetyczny i przetrzyj powierzchnię naczynia. Użycie niewielkiej porcji sprawia, że ocet nie wpłynie na smak smażonych potraw.

Unikaj popularnego błędu

Wielu z nas na widok pryskającego oleju sięga odruchowo po pokrywkę. Sytuacja wydaje się być opanowana, ponieważ tłuszcz nie rozprzestrzenia się po ścianach i meblach. Niestety, po zdjęciu pokrywki będzie tylko gorzej. Parująca w naczyniu woda będzie osadzać się na jej wewnętrznej stronie. Gdy ją podniesiemy, natychmiast opadnie na powierzchnię rozgrzanej patelni, co doprowadzi do jeszcze większego dymienia i pryskania tłuszczu.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport DISE: Biometan może wesprzeć zieloną transformację Polski
Następny artykułOlsztyński ratusz sprzedaje Skodę Superb