A A+ A++

Czy Boeingowi uda się odzyskać zaufanie opinii publicznej po fatalnej serii wpadek w lotnictwie komercyjnym? Trudno powiedzieć, ale z pewnością nie ma się zamiaru zatrzymywać w sektorze militarnym, gdzie szykuje się do testów wielozadaniowej kapsuły oraz pocisków LRASM w samolotach P-8 Poseidon.

Radar to nie wszystko. P-8 Poseidon dostanie LRASM
/Boeing /materiały prasowe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych od dawna zabiegała o zintegrowanie rakiety dalekiego zasięgu do niszczenia wrogich okrętów i wygląda na to, że już niebawem będzie to możliwe, a przynajmniej w przypadku samolotów P-8 Poseidon. To opracowany przez Boeinga morski samolot patrolowy bazowania lądowego, będący zmilitaryzowaną wersją maszyny pasażerskiej Boeing 737, przeznaczony do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare) i nawodnych oraz do celów ratowniczych.  

To rozwiązanie, z którego poza Stanami Zjednoczonymi korzystają także Indie, Australia, Wielka Brytania, Niemcy i Norwegia, a w przyszłości zasili ono również armie Nowej Zelandii i Korei Południowej. Głównym narzędziem pracy samolotu jest radar AN/APY-10 (AN/APS-137D (V)5), który ma możliwość jednoczesnego śledzenia do 256 celów, wykrywania i śledzenia peryskopów okrętów podwodnych w odległości do 60 km, klasyfikacji celów, mapowania terenu, rozpoznawania i sporządzania obrazów obiektów brzegowych, pełniąc również rolę radaru nawigacyjnego i pogodowego. 

Radar to nie wszystko. P-8 Poseidon dostanie LRASM

Poseidon ma na wyposażeniu również dwie automatyczne, obrotowe wyrzutnie boi sonarowych wyrzucanych do morza, a otwarta architektura umożliwia dość swobodną konfigurację systemów dopasowaną do wymagań potencjalnych nabywców samolotu oraz jego dalsze modyfikacje. I tak, jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że w ramach programu Broad Area Maritime Surveillance Poseidon ma być przystosowany do współpracy z bezzałogowymi systemami latającymi Northrop Grumman MQ-4C Triton, czyli morską wersją MQ-4 Global Hawk), a teraz dowiadujemy się o postępach trwającej integracji z AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM).

To amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu o charakterystyce stealth, przeznaczony do wystrzeliwania z platform lotniczych. Jest on wyposażony w silnik turboodrzutowy, charakteryzuje się zasięgiem 200 mil morskich, ma głowicę odłamkowo-burzącą o wysokiej penetracji i naprowadzany jest przez układy GPS, INS oraz elektro-optyczny (IIR) z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI).

LRASM i kapsuła wielozadaniowa. Nadchodzą testy

Eksperci Boeinga ujawniają, że wszyst … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułA jednak to nie były plotki! Dobre wieści o Kasi Cichopek potwierdzone oficjalnie
Następny artykułPrezes PZPS o oczekiwaniu na powołania do IO: To chyba dobrze