Dla wielu chorych, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku lub Dawcy niespokrewnionego. Jednakże, aż co piąty pacjent w Polsce nie może znaleźć dla siebie Dawcy, dlatego tak ważne jest by do grona potencjalnych Dawców szpiku dołączały kolejne osoby. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym istnieje większa szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla chorych na nowotwory krwi.
Dawcą może zostać osoba:
- w przedziale wiekowym 18 – 55 roku lat;
- świadoma swojej decyzji;
- wyrażająca zgodę na pobranie komórek dwiema metodami;
- o wadze większej min. 50kg, bez większej nadwagi;
- o dobrym ogólnie stanie zdrowia;
- rejestrująca się jako potencjalny Dawca po raz pierwszy.
Metoda pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W Polsce w ok. 80% pobieranie komórek macierzystych odbywa się poprzez pobranie krwi obwodowej (nie ma konieczności pobytu w szpitalu).
W pozostałych 20% przypadków, szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie z rdzenia kręgowego). Jest to zabieg polegający na pobraniu od Dawcy 5% szpiku kostnego, który ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
I Ty możesz uratować komuś życie, rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku (bezpłatnie). Zajmuje to jedynie chwilę, a polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z zewnętrznej strony policzka. Dodatkowe informacje można znaleźć na www.dkms.pl.
Najbliższa akcja rejestracyjna potencjalnych Dawców szpiku odbędzie się 26 listopada (wtorek) w godz. 9 – 15 w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie, ul. Wiślana 3 b.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji.
Daria Madejska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS