A A+ A++

Takiej imprezy w powiecie staszowskim jeszcze nie było. Na Pikniku Naukowym w Sichowie Dużym edukacja przeplatała się z zabawą, przyroda z techniką, a wiek uczestników nie grał jakiejkolwiek roli.

Ideą wydarzenia było stworzenie wszystkim chętnym możliwości zaprezentowania swoich pasji. Najmłodsza z osób, które postanowiły podzielić się swoimi zainteresowaniami miała 6 lat, najstarsze – ponad 70. Spectrum było bardzo szerokie – od kurek miniaturek i modelarstwa, po kolekcjonowanie zabytkowych wag, archeologię i grę na instrumentach. Zainteresowani mogli dowiedzieć się np. co jedzą mrówki trzymane w formikarium, czy z papugą można się zaprzyjaźnić, kiedy jest najwłaściwszy moment, by kupić dziecku pierwszy instrument muzyczny, jak wyglądają starożytne malowidła naścienne czy jak produkowano pierwszy papier.

Swoje stoika na pikniku mieli nie tylko pasjonaci z powiatu staszowskiego, ale też instytucje edukacyjne z całego regionu, jak choćby Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki oraz REED Szkoła Montessori w Kielcach. – Życie z pasją jest życiem ciekawszym i prostszym, a spotkanie osób, które z takim entuzjazmem swoje pasje rozwijają, przynosi ogrom radości. Marzymy o tym, by nasza impreza odbyła się także w kolejnych latach, bo mamy poczucie, że bardzo brakuje tego rodzaju wydarzeń edukacyjnych w naszym powiecie – mówi Justyna Kowalczyk, jedna z organizatorek pikniku.

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy czterech mam, którym zależy na tworzeniu ciekawej oferty edukacyjnej dla najmłodszych. Działają jako grupa nieformalna przy Sichowskiej Fundacji Edukacyjnej. Zapowiadają na jesień kolejne inicjatywy, m.in. warsztaty elektromechaniki dla dzieci ze studentami Politechniki Świętokrzyskiej, a dla dorosłych warsztat na temat tego jak wspierać rozwój dziecięcych pasji i łączyć je z obowiązkami szkolnymi.

Wszystkie te przedsięwzięcia, to elementy projektu pt. „Piknik Naukowy” dofinansowanego z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i sieć ośrodków Działaj Lokalnie – w powiecie staszowskim to Fundacja Aktywizacji i Rozwoju.

“Tygodnik Nadwiślański” sprawował patronat medialny nad sichowskim piknikiem.

Fot. arch.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpodziewajcie się dziś licznych kontroli. Drogówka prowadzi działania pn. “PRĘDKOŚĆ”
Następny artykułME w kolarstwie: Marta Jaskulska czwarta w jeździe na czas w kategorii młodzieżowej