A A+ A++

Łaskunek jawajski to gatunek prawie nieznany i uważany za krytycznie zagrożony wyginięciem. Dlatego jego narodziny w stacji hodowlano-badawczej to ogromny sukces.

– Jest to pierwsza udana hodowla i, mamy nadzieję, początek długoterminowego programu ratunkowego. Chcemy podkreślić, że łaskunek trójpręgi jawajski jest jednym z wielu mało znanych taksonów zagrożonych wyginięciem, które mogą szybko i po cichu wymrzeć – pomijane przez społeczność ochroniarską, dopóki nie będzie za późno. Jednak dzięki współpracy międzynarodowej i przy stosunkowo niewielkich kwotach pieniędzy możemy coś zmienić – opowiadał Jochen Menner i Roland Wirth, którzy kierują projektem.

Gotowa stacja hodowlano-badawcza JAWA, źródło: Zoo Wrocław

Wrocławskie Zoo przyczyniło się do sukcesu

– Trudno w to uwierzyć, ale dzięki 5 tys. euro właśnie ratujemy cały gatunek. Właśnie tak rozumiemy naszą misję – ratować skutecznie gatunki mało znane, ale równie ważne dla środowiska jak te popularne. A mogliśmy to zrobić dzięki funduszowi ochrony, który powstał dzięki biletom „ZOO NA RATUNEK”, czyli z setek złotówek, które nasi zwiedzający zdecydowali się ofiarować na ochronę przyrody. Bardzo wszystkim dziękuję za to wsparcie i zachęcam do wybierania właśnie tego biletu podczas wizyt w naszym zoo – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zarządu Zoo Wrocław.

Zachęcam również do wspierania Fundacji DODO, bo naprawdę warto. Razem uratujemy wiele zwierząt – dodaje Ratajszczak.

Młody łaskunek jawajski z matką, źródło: Zoo Wrocław

O gatunku

Utrata, degradacja i fragmentacja lasów stanowi poważne zagrożenie dla tego gatunku, ale nie jedyne. Kolejnym jest nielegalny handel tymi zwierzętami jako domowymi pupilami. Wzrost takiego handlu notuje się od 2015 r. Jednak najbardziej szokującym zagrożeniem jest produkcja kawy kopi luwak – gatunku ekskluzywnego i bardzo drogiego. 

Badania prowadzone przez Prigen Conserva_on Breeding Ark, mające na celu poznanie genetyki, ekologii, rozrodu i zagrożeń łaskunka jawajskiego, będą miały kluczowe znaczenie dla uratowania tego gatunku przed wymarciem w naturze. Swój udział ma w tym polska instytucja – ZOO Wrocław, która wraz z powołaną przez siebie Fundacją DODO, wspiera też wiele innych projektów hodowlano-badawczych w Azji i Afryce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł21 lipca startuje zbiórka bioodpadów na Psim Polu
Następny artykuł„Otwarci na emocje” – wsparcie dzieci z Wrocławia w kryzysie psychicznym