Akcja Żonkile rozpoczęła się 19 kwietnia w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Dziewiąta odsłona wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w tym roku po raz pierwszy miała motyw przewodni. To kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.
Przy jednej ze stacji warszawskiego metra pojawiły się murale przedstawiające kobiety, które walczyły w postaniu w getcie warszawskim oraz wspierały powstańców poza murami getta, zdobywając broń i prowadząc akcje dywersyjne.
Większość aktywności wokół akcji Żonkile – tak jak rok wcześniej – przeniosło się do internetu. Można było dołączyć do niej z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, obejrzeć wideo-spacer, czy wysłuchać debaty oraz koncertu.
W tym roku do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli: aktorka Magdalena Boczarska, aktorka Katarzyna Zielińska, wokalistka, autorka tekstów i producentka muzyczna Kayah, aktor Bartosz Bielenia oraz reportażysta Mariusz Szczygieł.
Choć sama rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim już minęła, to Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało na cały kwiecień wiele wydarzeń, które wpisują się w program obchodów rocznicy:
- 20 kwietnia: wtorki dla nauczycieli – dr hab. Marcin Napiórkowski w wykładzie “Powstanie: klucz do polskiej mitologii narodowej”;
- 25 kwietnia: debata Rola cywilnego oporu w powstaniu w getcie warszawskim. Rozmowa o znaczeniu cywilnego oporu przed i w trakcie powstania w kwietniu 1943 r.;
- 22 kwietnia: żydowskie ABC: System gettowy, próba opisu – przyjrzymy się procesowi tworzenia i funkcjonowania gett na ziemiach okupowanych przez nazistowskie Niemcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS