A A+ A++

Ponad 4,3 szkół, bibliotek i domów kultury z całej Polski włączyło się w akcję „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Żaneta Czyżniewska z Muzeum POLIN przypomina, że to dziewiąta edycja akcji.

– Stawiamy na edukację, ze względu na pandemię na ulicach Warszawy jest tylko 80 wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile, ale zaprosiliśmy do współpracy instytucje, szkoły, biblioteki, domy kultury, którym udostępniamy materiały edukacyjne. Są przygotowane dla każdej grupy wiekowej i dziś przez cały dzień pojawiają się na naszej stronie internetowej oraz na stronach współpracujących z nami instytucji – mówi.

Symbol żonkila łączy się z postacią Marka Edelmana przypomina Żaneta Czyżniewska.

– Marek Edelman każdego roku przed pomnikiem bohaterów Getta zostawiał żółte kwiaty, nie wiadomo, czy to zawsze były żonkile, ale ten kwiat upowszechniła jedna z pracownic Muzeum POLIN Ewa Budek. Teraz utrwalił się w świadomości jako symbol bohaterstwa polskich Żydów – podkreśliła.

Jedną z instytucji, które włączyły się w akcję Żonkile jest starachowicki Park Kultury. Aleksandra Sarzyńska, koordynatorka projektu zaznacza, że to dobry sposób na edukację najmłodszych nawet w okresie pandemii.

– My od wielu lat wspieraliśmy ten projekt, ale w tym roku dołączamy do niego oficjalnie. Kilka dni temu zachęcaliśmy zwłaszcza najmłodszych do wykonania żonkila z papieru, a dziś udostępniamy materiały przekazane przez Muzeum POLIN.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło rankiem 19 kwietnia 1943 roku. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagraża nam kolejna epidemia. Powstrzymać ją może wzrost temperatur i słońce
Następny artykułNarasta konflikt Świercz – Suchański. O co tak naprawdę poszło? [OŚWIADCZENIE]