A A+ A++

Przystanek Kwiatowa w Jaśle stał się w ten weekend swoistego rodzaju poligonem treningowym dla kobiet, które chcą umieć bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami, a przede wszystkim przed agresją fizyczną. Technik samoobrony uczą się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych w zakresie walki wręcz żołnierzy – instruktorów. W sobotnich warsztatach udział wzięło czterdzieści pań.

Zdjęcia z treningu obejrzysz w FOTOGALERII

Bezpłatne treningi dla kobiet, które chcą nauczyć się technik samoobrony odbywają się pod hasłem – „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku”. Ich organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. W Jaśle odbywają się one w ostatni weekend maja. – Jest to kolejny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest popularyzacja służby wojskowej, żołnierzy i ich umiejętności. To nie tylko czterogodzinne treningi, w ramach których kobiety poznają podstawy samoobrony, to również okazja do tego, aby mogły one zapoznać się z ofertę służby w Wojsku Polskim. Wydarzenia ten mają też być promocją zdrowego trybu życia – tłumaczy ppłk Andrzej Nykiel, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.  

Wspólnie z czterdziestoma mieszkankami Jasła i okolic, w czterogodzinnym treningu wzięła udział Izabela Marcisz, biegaczka narciarska, mistrzyni świata młodzieżowców z 2021 r. i wicemistrzyni z 2023 r., dwukrotna wicemistrzyni świata juniorów, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. – Cieszę się, że są takie zajęcia jak te, w których weźmiemy dzisiaj udział. Potrzebujemy odwagi do tego, żeby umieć się bronić i czuć się bezpiecznie. Mam nadzieję, że wszystkie jesteście mocno zmotywowane i gotowe do tego, żeby zdobywać wiedzę i dobrze się bawić – mówiła.

Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na prawdziwy trening. Zajęcia poprowadzili żołnierze instruktorzy z 21. Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie, 21. Batalionu Logistycznego w Rzeszowie i 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Rzeszowie. Wyszkoleni w walce w ręcz żołnierze zaprezentowali uczestniczkom treningu podstawowe techniki, które w przyszłości mogą pomóc im w sytuacjach zagrożenia, w tym agresji fizycznej. Nauczyły się między innymi tego, jak wyprowadzać ciosy, aby skutecznie radzić sobie z napastnikiem. Podczas intensywnego szkolenia poznały również zasady udzielania pierwszej pomocy.

Po zakończonym treningu każda z uczestniczących w nim pań otrzymała specjalny certyfikat. Nie zabrakło też pysznej wojskowej grochówki. Co więcej, każdy kto w sobotnie przedpołudnie zdecydował się odwiedzić Przystanek Kwiatowa mógł zobaczyć sprzęt znajdujący się na wyposażeniu żołnierzy wybranych jednostek. Do Jasła przyjechali między innymi żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, czy też Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie im. Ignacego Junosza Drewnowskiego. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle chętnie odpowiadali z kolei na pytania dotyczące rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.

Kolejny trening w ramach akcji pod nazwą „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” odbędzie się już jutro. Rozpocznie się punktualnie o godz. 10.  

MD

Napisany dnia: 27.05.2023, 20:41

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarek Papszun odleciał helikopterem po mistrzostwie [WIDEO]
Następny artykułOcon liczy na solidną zdobycz punktową po udanych kwalifikacjach