Całodobowo, co 3-4 godziny żołnierze Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej aktualizują informacje o wolnych miejscach w pomorskich szpitalach. Akcja ruszyła w sobotę i ma pomóc w walce z epidemią.
Od soboty około 70 żołnierzy Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspiera w aktualizacji informacji o wolnych łóżkach 21 szpitali z województwa pomorskiego, które zajmują się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem – przekazał Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
– Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg tzw. karetek covidowych, które muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala – dodał Szymański. Jak poinformował, proces będzie miał charakter całodobowy, a zbiorcze statystyki będą aktualizowane co 3-4 godziny przez wszystkie dni tygodnia.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>
“Terytorialsi” pomagają
Jak poinformował Szymański, dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach załogom karetek covidowych.
– Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa wymagającego hospitalizacji są niezwykle istotne, bowiem umożliwiają szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje przyjęcie chorego – powiedział Szymański. Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu.
Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmują się oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Również w innych regionach Polski żołnierze WOT pomagają w monitorowaniu liczby łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – m.in. w województwie łódzkim, dolnośląskim, czy opolskim.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS