Jutro będziemy obchodzić ważną rocznicę. 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, rozpoczął się nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest jednym z głównych filarów polityki bezpieczeństwa zarówno Polski jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.
Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili tę ważną rocznicę organizując uroczyste zbiórki, podczas których przytoczono genezę powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przypomniano, że Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale też wiele wnosi w jego umacnianie. Ćwierć wieku obecności Polski w Sojuszu, to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas intensywnego działania, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO.
Współpraca 1.PBOT z wojskami sojuszniczymi rozpoczęła się w 2018 r., kiedy nawiązano kontakt z litewskimi Ochotniczymi Siłami Obrony Narodowej (KASP). Jest to formacja, która stanowi odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej. Rok później zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy obiema formacjami. W ramach współdziałania polscy i litewscy żołnierze biorą udział we wspólnych szkoleniach, m.in. medycznych i strzeleckich.
Podlascy terytorialsi współpracują też z Batalionową Grupą Bojową NATO, w której pod dowództwem Amerykanów służą także Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni.
Od początku obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim, Polska sumiennie wywiązuje się z wszystkich zobowiązań jakie wynikają z członkostwa w NATO.
—
Polscy żołnierze od początku obecności w NATO biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych przez Sojusz. W ciągu 25 lat naszego członkostwa wzięło w nich udział blisko 75 000 żołnierzy i pracowników wojska. Polska jest istotnym członkiem Sojuszu nie tylko ze względu na swoje geopolityczne położenie, ale przede wszystkim swoje doświadczenie i potencjał. Jesteśmy z liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wysokich nakładów na wydatki obronne naszego kraju. Po wstąpieniu Polski do NATO, na terytorium naszego kraju ulokowano liczne sojusznicze bądź powiązane z Sojuszem struktury wojskowe oraz zrealizowano wiele inwestycji w ramach NATO Security Investment Programme (NSIP), którego łączna wartość wynosi 7,8 mld zł.
źródło: 1.PBOT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS