– Jak w tamtym roku oddawałem honorowo krew to zaliczono mi to jako powołanie, a gdy w tym roku oddałem krew, to nie liczyło się to już dla wojska – mówił żołnierz WOT z Łomży, czytelnik 4lomza.pl.
– W 2020 roku doszło do nagłego spadku liczby krwiodawców, który był wywołany wybuchem pandemii koronawirusa. Odpowiedzią na to załamanie było wprowadzenie w marcu 2020 roku wytycznych Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, które umożliwiły ochotnicze powołania żołnierzy OT do udziału w akcjach krwiodawstwa – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski, Oficer Prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze OT w czasie pandemii widoczni byli i są nadal w wielu, często w dość zaskakujących rolach: można ich spotkać, jak sprawdzają temperaturę przy wejściu do szpitala, pobierają wymazy do testów covid, zastępują sekretarki, aby umówić wizytę czy uczestniczą w dystrybucji pomocy przebywającym na kwarantannie. To tylko niektóre zajęcia WOT-owców, w czasie stanu wyjątkowego, którego de facto nie ma. Z wyjaśnień rzecznika widać, że formacja wypełniła kolejną „dziurę ”. Kiedy w czasie lockdownu spadła mocno aktywność dawców krwi, lukę tę krwią wypełnili żołnierze OT. Dla lepszej motywacji premiowano korzyściami taką postawę. „Uposażenie za ochotnicze powołanie żołnierza OT do oddania krwi wynosi tyle samo, ile uposażenie za jeden dzień szkolenia” – precyzował kpt. Wilczewski w odpowiedzi na wysłane pytania. To wyjaśnia pewne rozczarowanie wśród niektórych żołnierzy po cofnięciu rekompensat.
– W sumie, w okresie stosowania tych przepisów, żołnierze zawodowi, żołnierze OT (tylko im przysługiwało powołanie) oraz pracownicy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali prawie 690 litrów krwi (z tego 121,5 litrów krwi oddali żołnierze pododdziałów WOT z Łomży: 13 batalionu lekkiej piechoty oraz kompanii saperów). Pragnę podkreślić, że w 2020 roku, jak nigdy wcześniej, liczyła się każda kropla krwi – zauważa kpt. Łukasz Wilczewski. – Ostatnia zbiórka zrealizowana na tych zasadach odbyła się 3 lutego 2021 roku – dodaje.
Oficer Prasowy zauważa, że „ochotnicze powołania żołnierzy OT na oddawanie krwi nadal obowiązują. Jednak obecnie, w związku ze zwiększeniem zapasów krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, powołania żołnierzy OT będziemy wykorzystywać wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach (np. wystąpienia katastrofy, wypadku masowego lub ponownego pojawienia się niedoborów krwi w RCKiK)”.
Kpt. Łukasz Wilczewski zapewnia, że „Honorowe krwiodawstwo jest jedną z najczęściej wymienianych postaw prospołecznych wśród personelu 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ochotników do służby. Aktywnie wspomagamy inicjatywy na rzecz popularyzacji honorowego krwiodawstwa – zarówno organizujące je samodzielnie (np. projekt KrwioObieg Terytorialsa) lub włączając się w funkcjonujące inicjatywy (m.in. „SpoKREWnieni służbą”)” – dodaje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS