A A+ A++

Już wkrótce żubry, które 11 stycznia zamieszkały w lubińskim Ogrodzie Zoologicznym, będzie można zobaczyć z bliska. W najbliższy czwartek zostaną bowiem wypuszczone na wybieg główny. Z tej okazji zoo zaprasza na spotkanie.

Do tej pory żubry można było podziwiać z dystansu. Przebywały na zapleczowym wybiegu, znajdującym się nieco z tyłu. Potrzebowały trochę czasu, by się zaaklimatyzować. Przypomnijmy, że Pobłysk i Pobrzęk – takie imiona noszą żubry – przyjechały z daleka, bo aż z Gdańska, z tamtejszego Ogrodu Zoologicznego. Tam też przyszły na świat w 2021 roku.

W czwartek, 1 lutego, zwierzęta zostaną wypuszczone na wybieg główny. Zoo zaprasza wszystkich o godz. 11. Godzinę wcześniej, o godz. 10, w sali audiowizualnej Inkubatora Przedsiębiorczości w zoo odbędzie się prezentacja Ścieżki „Fauna Polski”, w ramach której sprowadzono również żubry. Udział w prezentacji jest bezpłatny. Grupy zorganizowane powinny się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer 734 170 991.

Tego dnia będzie okazja, by zdobyć gadżety. Pracownicy Ogrodu Zoologicznego będą rozdawać zestawy gadżetów i materiały promocyjne dotyczące Ścieżki „Fauna Polski” i żubrów.

Wybieg dla żubrów powstał w ramach większej inwestycji – budowy ścieżki edukacyjno-turystycznej „Fauna Polski”.

Ścieżka edukacyjno-turystyczna „Fauna Polski” to rozszerzenie oferty edukacyjno-turystycznej lubińskiego ogrodu zoologicznego. Wyróżnia 30 gatunków występujących w Polsce – przedstawicieli dzikiej fauny polskiej oraz rasy rodzime zwierząt gospodarskich.

Gatunki eksponowane w ramach ścieżki to: bażant (gatunek introdukowany), bielik, bocian biały, bocian czarny, gęgawa, gęś kielecka, gil, głuszec, kaczka pomniejszona, kobuz, koza karpacka, koza sandomierska, kraska, krowa białogrzbieta, królik popielniański, kruk, kura czubatka polska brodata miniaturowa, kura zielononóżka kuropatwiana, kuropatwa, łabędź niemy, owca olkuska, owca wrzosówka, płomykówka, podgorzałka, pójdźka, puchacz, puszczyk mszarny, puszczyk uralski, żubr europejski, żuraw. Długość ścieżki wynosi 1800 m.

W ramach Ścieżki edukacyjno-turystycznej „Fauna Polski” prezentowanych jest 10 ras rodzimych zwierząt gospodarskich (gęś kielecka, kaczka pomniejszona, koza karpacka, koza sandomierska, krowa białogrzbieta, królik popielniański, kura czubatka polska brodata miniaturowa, kura zielononóżka kuropatwiana, owca olkuska, owca wrzosówka). Rasy rodzime wypierane są z hodowli przez rasy bardziej wydajne, dlatego szczególnie ważne dla ochrony zasobów genetycznych i bioróżnorodności jest prowadzenie hodowli zachowawczej.

Ogród zoologiczny w Lubinie jako jedyny prezentuje tak bogatą kolekcję ras polskich zwierząt gospodarskich.

Pozostałe gatunki wyróżnione w ramach Ścieżki „Fauna Polski” to przedstawiciele dzikiej fauny, większość objęta jest ścisłą ochroną gatunkową (poza krukiem objętym ochroną częściową oraz gatunkami łownymi: bażant, gęgawa, kuropatwa).

W ramach Ścieżki na terenie ogrodu zamontowano 17 totemów multimedialnych z ekranami dotykowymi, które pomagają w zwiedzaniu i w przystępny sposób prezentują informacje o zwierzętach. Największą inwestycją zrealizowaną w ramach Ścieżki jest nowy wybieg przeznaczony dla żubrów. Żubry dojechały do lubińskiego zoo 11 stycznia. Od chwili przyjazdu przebywały na wybiegu zapleczowym. 1 lutego 2024 r. nastąpi otwarcie bramy na wybieg główny, aby zwierzęta mogły korzystać z całego przeznaczonego dla nich terenu.

Budowa Ścieżki edukacyjno-turystycznej „Fauna Polski” zakończyła się jesienią 2023 r. Budowa Ścieżki edukacyjn-turystycznej „Fauna Polski” dofinansowana została ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLunch z Małgorzatą Mańka-Szulik trafił na licytację WOŚP
Następny artykułPiS rusza w Polskę. Prezes Jarosław Kaczyński podał szczegóły