A A+ A++

Związkowcy protestują przeciwko Zielonemu Ładowi i wskazują, że problemem jest brak opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż, spowodowany niekontrolowany napływem towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem. 

Rolnicy alarmują, że dla niepoznaki zboże transportowane jest cementonaczepami i innymi silosami przeznaczonymi dla przewozów substancji przemysłowych. Zarzucają m.in. spółce PKP Cargo Connect niezgodny z prawem przewóz ukraińskich zbóż. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak przeprowadził 13 lutego kontrolę na terminalu PKP Cargo Connect w Dorohusku i stwierdził, że spółka zachowała wszelkie obowiązujące procedury, a niepokoje co do transportu zostały rozwiane. – Krajowa Administracja Skarbowa razem z celnikami pracują tak jak należy – zapewnił na antenie Polsatu Kołodziejczak. Ceny płodów są jednak nadal niskie, ponieważ wyznacza je cena towaru w portach morskich.  

„Nie” dla importu zboża z Ukrainy

Rolnicy obawiają się powtórki z 2022 i początku 2023 roku, gdy do Polski wjechało z Ukrainy 4 mln ton zbóż, z których 3,4 mln zostało w naszym kraju. Od kwietnia 2023 roku rząd zakazał wwozu ukraińskich produktów do Polski. Minister Czesław Siekierski kilkukrotnie podkreślał, że nie ma mowy o ponownym otwarciu granic na ukraińskie zboże.

Tymczasem Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych odrzuca import żywności z Ukrainy, ponieważ nie spełnia ona norm. I tak Inspekcja w Lublinie wydała 12 lutego decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu partii 20 000 kg owocu maliny mrożonej importowanej z Ukrainy, w workach papierowych w liczbie 800 szt. w związku z obecnością plastiku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. 

Czytaj więcej

IJHARS w Rzeszowie wydał 13 lutego 2 decyzje o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski i UE partii 44 000 kg nasion lnu importowanego z Ukrainy ze względu na obecność martwych szkodników, a 15 lutego wydał 3 decyzje o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski i UE 3 partii ziarna prosa z Ukrainy, o łącznej masie 68 961 kg, ze względu na obecność żywych i martwych szkodników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak chciał przekupić policjantów drogówki. Złoty interes nie wypalił
Następny artykułDziś (16.02) protest rolników w Siewierzu. We wtorek (20.02) ogólnopolski protest w Częstochowie