Porywisty wiatr znów wyrządził szkody w powiecie dębickim. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dwa ostrzeżenia. Jedno obowiązuje do godz. 23, a drugie do godz. 3 nad ranem. Czego dotyczą?
Dzisiaj strażacy wyjeżdżali m.in. do powalonych drzew w Głowaczowej i Borowej. Ale najpoważniejszą akcją jest ta, która prowadzona jest w tej chwili (18:45). Po godzinie 17 zerwany został dach na budynku gospodarczym w centrum Jodłowej. Na miejscu pracują strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, jak i ochotnicy z gminy Jodłowa. W tym tygodniu strażacy w powiecie wyjeżdżali dwukrotnie do podobnych zdarzeń. W niedzielę 2 maja piorun uderzył w budynek gospodarczy w Woli Wielkiej. Dzień później, w tej samej miejscowości z innego budynku dach zerwał wiatr.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wydało dwa ostrzeżenia, oba pierwszego stopnia. Jedno w związku z porywistym wiatrem, które obowiązuje do godz. 23.
– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 20mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie niewielki grad – czytamy w ostrzeżeniu.
Drugim jest to, które dotyczy gwałtownego wzrostu stanu wód. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do godz. 3, w nocy z 5 na 6 maja i dotyczy m.in. zlewni Wisłoki. W komunikacie wydanym przez WCZK czytamy: W obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu w tym również burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich). Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska WCZK szacuje na 80%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS