A A+ A++

Wjazd do krajów znajdujących się poza granicami Unii Europejskiej oraz nienależących do Strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zwykle wymaga posiadania ważnego paszportu. Co trzeba zrobić, aby go wyrobić, jakie dokumenty będą potrzebne, ile kosztuje paszport i komu przysługują zniżki? Odpowiadamy.

Co trzeba zrobić, żeby wyrobić paszport?

Aby wyrobić paszport w Polsce, konieczne okazuje się wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku. Czynność tę wykonuje osoba chcąca uzyskać paszport lub w przypadku osób, które nie mają czynności prawnych, ich prawny opiekun bądź kurator. Podczas składania wniosku o wyrobienie paszportu będą potrzebne również inne rzeczy. Jakie? Na oficjalnej stronie rządowej wyszczególniono: 

  • zdjęcie do paszportu – aktualne, kolorowe; 
  • dowód opłaty za paszport; 
  • obecnie używany paszport lub w przypadku jego braku – ważny dowód osobisty; 
  • skrócony odpis aktu małżeństwa, jeżeli zmieniło się nazwisko po ślubie za granicą; 
  • dokumenty uprawniające do zniżek (jeżeli takie przysługują). 

Po uiszczeniu opłaty za paszport i skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów należy złożyć je w jednym z punktów paszportowych. Paszport będzie gotowy do odbioru po mniej więcej miesiącu od złożenia wniosku.

Wiele osób chcących otrzymać paszport zastanawia się, czy jedynym wyjściem jest złożenie wniosku metodą tradycyjną. Okazuje się, że w pewnym przypadku można załatwić tę sprawę drogą online. Kiedy konkretnie? Odpowiedź jest prosta – gdy chcemy wyrobić paszport dla dziecka. Niestety w przypadku paszportu dla osoby dorosłej pozostaje jedynie złożenie wniosku w sposób tradycyjny – w jednym z punktów paszportowych

Ile kosztuje paszport? Komu przysługują zniżki, a kto nie płaci nic

Każdy obywatel chcący uzyskać paszport, musi uiścić stosowną opłatę za jego wyrobienie. Ile kosztuje paszport? Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, wyrobienie tego dokumentu kosztuje 140 zł

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPsia arystokracja zjechała do Wisły | ZDJĘCIA
Następny artykułCzasem mam ochotę przerwać kazanie