W naszym kraju żniwa trwają przeważnie miesiąc i są dzielone na dwie części: żniwa małe (zbiór jęczmienia ozimego) i żniwa duże (zbiór pozostałych zbóż).
Rolnicy siejący jęczmień ozimy tradycyjnie rozpoczną żniwa najszybciej. Jeśli sieją dodatkowo rzepak, a resztę areału obsiewają innymi zbożami to dużym atutem szybkiego rozpoczęcia prac żniwnych jest ich równomierne rozłożenie w czasie.
W wielu rejonach żniwa już rozpoczęte, a najwcześniej w południowej części Polski. Rolnicy dynamicznie wyjechali na pola kombajnami, aby zebrać jęczmień ozimy. Po zbiorze jęczmienia, niektórzy rolnicy decydują się na siew gryki, której okres wegetacji przewidziany jest na dziewięćdziesiąt dni. Zbiór gryki udaje się nieraz zebrać jako plon dodatkowy.
– ,,W tym roku zbiór jest późniejszy , a zarazem wyszedł lepszy niż zwykle. Trudno ocenić jeszcze te plony, bo nie mamy wszystkiego policzone. Jakość zboża jest dobra. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku, jeśli oczywiście po drodze nie spotkają nas nieprzewidziane zjawiska pogodowe, jęczmień ozimy powinien sypać dobrze” – mówi jeden z rolników Marek Ch.
KATARZYNA RÓLKA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS