A A+ A++

Stan zagrożenia epidemicznego, a stan epidemii – czy odczujemy różnicę?

Stan epidemii został wprowadzony w Polsce 20 marca 2020 roku. 16 maja 2022 roku nastąpiło jego zniesienie i zastąpienie stanem zagrożenia epidemicznego. 

Definicję stanu epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego reguluje Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239). 

Stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych. Stan zagrożenia epidemiologicznego to zaś sytuacja prawna wprowadzona w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii, w celu podjęcia określonych w ustawie działań profilaktycznych.

Oznacza to, że stan zagrożenia epidemicznego jest działaniem wstępnym mającym na celu niedopuszczenie do rozwoju stanu epidemii w kraju. 

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce niewiele zmieni, większość bowiem działań nadzwyczajnych związanych z COVID-19, w świetle aktualnych przepisów, obowiązuje zarówno w okresie stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia. Co istotne, stan zagrożenia epidemicznego nie jest przeciwwskazaniem do powrotu do wcześniej obowiązujących obostrzeń. 

Coś jednak się zmieni – koniec stanu epidemii najwięcej zmienia w podatkach

Jak podkreślają eksperci, brakuje jasnej informacji ze strony rządu dotyczącej tego, co tak właściwie zmienia zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego. Serwis prawo.pl podaje, że zamiana ta najmocniej wpłynie na prawo podatkowe:

  • wraz z końcem miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii, zniknie prawo do odliczania darowizn przekazywanych na cele związane z Covid-19,
  • od czerwca przestanie obowiązywać zwolnienie z podatku od przychodów z budynków. Od czerwca trzeba będzie naliczać podatek od nadwyżki przychodu przekraczającej 10 mln zł, według stawki 0,035 proc. miesięcznie,
  • do końca maja obowiązuje jednorazowa amortyzacja środków trwałych służących do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19.

Stan zagrożenia epidemicznego a badania okresowe, czyli co się zmieni w prawie pracy?

Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie miało bezpośredniego wpływu na zmianę przepisów prawa pracy. Bez zmian pozostanie kwestia:

  • świadczenia pracy w formie pracy zdalnej,
  • zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych,
  • braku konieczności zgody pracownika na obowiązek wykorzystania zaległego urlopu,
  • wstępnego szkolenia BHP w formie elektronicznej.

Minister Niedzielski: zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii

Zniesienie stanu epidemii zapowiedział na konferencji prasowej 6 maja minister zdrowia Adam Niedzielski. 

– Zniesienie stanu epidemii to wynik danych epidemicznych i analizy tego, co dzieje się w polskich szpitalach – wskazał minister.

Dodał także, że wirus wciąż z nami pozostaje:

– Pamiętajmy jednak, że zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii, który w naszym kraju najlepiej chyba obrazuje grypa.

Minister Niedzielski zaapelował także o zachowanie ostrożności: 

– Jeżeli przebywamy w dużych skupiskach ludzkich warto się chronić, choćby zakładając maseczkę. No i oczywiście nic nie zastąpi szczepienia, do którego bardzo zachęcam – dodał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНа концерті в Кшешовіце виступив українських колектив (фото)
Następny artykułAmerykański biznesmen okazał się zwykłym oszustem, a obiecana wspólna przyszłość – bajką…