Jaki szkodnik atakuje tuje? “Zaobserwowano dziesiątki chrząszczy”
Tuja, nazywana prawdziwą królową polskich ogrodów, jest jednym z najpopularniejszych, najczęściej wybieranych przez działkowców krzewów. Rosnąc w szpalerze szybko się bowiem zazielenia, w niedługim czasie stając się idealną barierą, osłaniającą przed natrętnym wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Zasadzona samodzielnie – gdy poświęci się jej chwilę uwagi i przy pomocy nożyc nada odpowiedniego kształtu – zamieni się zaś w wyjątkową, naturalną ozdobę.
Zobacz również:
Aby jednak tuja rosła zdrowo i szybko, wymaga nieco uwagi. Chociaż działkowcy nazywają ją jedną z mniej wymagających roślin, przy jej pielęgnacji konieczna będzie odpowiednia dawka wody oraz nawozu, a także przeprowadzone w konkretnym terminie cięcie. Wówczas odpłaci się niezwykłym, zielonym wyglądem. Przeszkodą mogą jednak okazać się szkodniki – i o ile dotąd ogrodnicy mieli na większość z nich swoje własne, sprawdzone sposoby, do listy tych, które najczęściej atakują tuje dołączył właśnie nowy gatunek. Lasy Państwowe przestrzegają.
Jakie szkodniki na tujach? Leśnicy przestrzegają przed zagrożeniem w ogrodzie
“Znacie kogoś, kto ma żywopłot z tui? No to może mieć problem” – informują leśnicy Lasów Państwowych, przestrzegając ogrodników i właścicieli żywotników. “Brak mroźnych, długich zim, coraz dłuży okres wegetacyjny, sprzyja rozprzestrzenianiu się chrząszcza, który nazywa się dumek jałowcowy” – dodają.
Dumek jałowcowy nie był dotąd szczególnie popularnym w Polsce szkodnikiem. Jak informują Lasy Państwowe, jego obecność w naszym kraju odnotowano po raz pierwszy w 2019 roku, zauważając wówczas wyłącznie jednego osobnika.
Po raz kolejny jednego przedstawiciela tego gatunku odnotowano w 2023 roku. “W tym roku zaobserwowano dziesiątki chrząszczy” – alarmują leśnicy. Jak dodają, dalszej ekspansji tego owada z pewnością sprzyjać będzie ocieplenie klimatu. Jak bardzo bywa niebezpieczny?
Jakie choroby atakują tuje? Gdy więdnie, być może to ich wina
“Jego larwy rozwijają się w korze i drewnie roślin z rodziny cyprysowatych a więc tui, cypryśników i jałowców. Krzewy mogą zamierać z powodu poważnych uszkodzeń wywołanych przez larwy” – informują Lasy Państwowe.
Jakie szkodniki na tujach? Leśnicy przestrzegają przed zagrożeniem w ogrodzie123RF/PICSEL
Jak rozpoznać tego szkodnika? Dumek jałowcowy to najczęściej zielony (chociaż niektóre osobniki mogą przybrać żółtozieloną barwę), długi na około 10 mm owad. Jego cechą charakterystyczną są niebieskie czułki oraz plamy na przedpleczu – najczęściej jest ich dokładnie dziesięć, w tym samym, niebieskim kolorze. Na co dzień chrząszcza spotkać można w lasach, na polanach i w zaroślach, ale też w parkach i ogrodach.
Leśnicy mają jednak alternatywę. Radzą ogrodnikom, by zamiast tui i cyprysików na swoich działkach częściej sadzili rodzime gatunki roślin. “Na miejsce obcych tui i cypryśników, można sadzić rodzime głogi, graby i buki, które świetnie sprawdzają się w roli żywopłotów” – zdradzają.
Decathlon zwalnia swoich pracowników na sport i daje przykład innym markom
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS