A A+ A++

Pierwsza Rada ds. Równego Traktowania została powołana 8 września 2016 r. przez prezydenta Pawła Adamowicza. Miała być dla prezydenta ciałem monitorującym i doradczym w kwestiach równości i dyskryminacji. Największym sukcesem rady I kadencji było opracowanie i przyjęcie Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania. To pionierski dokument, który zdiagnozował potrzeby i wprowadził rekomendacje, aby przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na: wiek, płeć, stopień sprawności, pochodzenie etniczne wyznanie/bezwyznaniowość i orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

JAN RUSEK

Kadencja pierwszej rady trwała 4 lata i zakończyła się we wrześniu ub. roku. Skład rady II kadencji poznaliśmy dopiero 22 kwietnia br. Dlaczego?

Powołanie rady opóźnione m.in. przez zmiany w gdańskiej kurii?

Już w lutym pisaliśmy w “Wyborczej” o tym, dlaczego powołanie nowej rady tak bardzo się przedłuża. Osoby z rady I kadencji opowiedziały nam, że nie chciały dalej w niej pracować, bo nie miały poczucia sprawczości. Wskazywały, że w ostatnich dwóch latach rada stała się ciałem fasadowym.

Władze miasta miały więc problem ze skompletowaniem składu nowej rady, a dodatkowo tłumaczyły opóźnienia trudnym okresem pandemii.

Po naszym artykule sprawy nabrały jednak przyspieszenia. 8 marca, w Dzień Kobiet, Aleksandra Dulkiewicz podczas debaty w ECS poinformowała, że Monika Chabior będzie nosiła tytuł zastępczyni prezydenta do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania, a także, że została powołana Rada ds. Równego Traktowania II kadencji.

Przez półtora miesiąca miasto nie podawało jednak składu nowej rady. Skąd wzięło się to opóźnienie?

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, stąd, że Aleksandra Dulkiewicz chciała, aby w radzie znalazł się również przedstawiciel Kościoła katolickiego. W pierwotnym zamyśle do rady miała wejść pewna siostra zakonna. Potrzebna była na to jednak zgoda kurii metropolitalnej. Z tym jednak było ciężko, bo 2 marca Watykan ogłosił, że nowym arcybiskupem gdańskim zostanie Tadeusz Wojda. Kuria zwlekała więc z podjęciem decyzji na nowego metropolitę. Ostatecznie do rady wszedł powszechnie znany i ceniony w Gdańsku ks. Krzysztof Niedałtowski, ale nie jako przedstawiciel Kościoła, ale jako religioznawca.

Po raz pierwszy w radzie znalazł się również przedstawiciel środowiska ateistycznego, Bartosz Rynarzewski reprezentujący grupę Świeckie Rodzicielstwo – Trójmiasto.

Do nowej Rady weszły osoby zaproszone przez prezydentkę Gdańska, m.in.: przedstawiciele wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i nieformalnych inicjatyw działających przeciw dyskryminacji, policji, a także innych ciał doradczych władz miasta. Poniżej pełny skład Gdańskiej rady ds. Równego Traktowania II kadencji

Skład gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania II kadencji  

1) Monika Chabior – zastępczyni prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania,

2) Jakub Hamanowicz – przedstawiciel ruchu Gdańsk bez granic,

3) Marcelina Hernik – przedstawicielka Fundacji I See You,

4) Piotr Jankowski – przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado,

5) dr Barbara Kijewska – przedstawicielka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

6) Anna Kluczek-Kollár – przedstawicielka Okręgowej Izby Radców Prawnych,

7) Hanna Kowalewicz – pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku,

8) Zofia Lisiecka – przedstawicielka Fundacji Edukacyjnej ODiTK,

9) Marcin Makowski – przedstawiciel Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska,

10) Jarosław Marciszewski – przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,

11) Adam Nieroda – przedstawiciel Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego,

12) ks. dr Krzysztof Niedałtowski – religioznawca,

13) Bartosz Rynarzewski – przedstawiciel grupy Świeckie Rodzicielstwo – Trójmiasto,

14) Alexandra Tillman – przedstawicielka Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.

W czerwcu rada przyzna Nagrodę Równości   

– Bardzo się cieszę, że osoby, które zostały powołane na II kadencję Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, przyjęły to zaproszenie. Niebawem odbędzie się pierwsze spotkanie w nowym składzie, ale już teraz jesteśmy pełni energii do podjęcia działań – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Członkowie rady wchodzą także w skład Kapituły Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, która wręczana jest osobom zasłużonym w obszarze działania na rzecz praw człowieka i przeciwdziałania wykluczeniom. Nagroda była do tej pory wręczana w grudniu, ale w tej edycji jej gala została przesunięta na czerwiec.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Wybitni śpiewacy zapraszają na koncerty
Następny artykułPremier Mateusz Morawiecki podczas TOGETAIR 2021