Wrocławski Maraton Czytelniczy z wielką literaturą
Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Olga Tokarczuk, Eliza Orzeszkowa, Michaił Bułhakow, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Filip Zawada czy Joanna Kuciel-Frydryszak to wybrani autorzy, których książki były prezentowane podczas poprzednich Wrocławskich Maratonów Czytelniczych.
Wszystko zaczęło się w 2018 roku od „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a przeczytanie słynnej powieści zajęło 80 lektorom 12 godzin. A to i tak nie był rekord. Ten został pobity podczas maratonu z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, bo trzytomowa powieść zaangażowała siły 150 czytających nieprzerwanie przez 21 godzin!
A nie zapominajmy, że podczas Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego wybraną lekturę prezentuje się w całości, bez skrótów i zmian, w formie sztafety, w której kolejne osoby czytają przypisane im fragmenty utworu.
W tym roku posłuchamy 100 czytających autobiografię Marka Hłaski. – Chętnych do udziału we wspólnym czytaniu nie brakuje. To na pewno powód do dumy i radości. Tym bardziej, że to całkowicie oddolna inicjatywa, w której uczestnicy i organizatorzy są wolontariuszami – zwraca uwagę Jarosław Perduta.
Autobiografia Marka Hłaski w Galerii Foto-Gen
Wybór książki na kolejną edycję Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego nie był przypadkowy, obecnie obchodzimy rok Marka Hłaski, niemal rewolucyjnego pisarza lat 50., ale też autora scenariuszy filmowych i wiecznego rebelianta.
Co ciekawe, także blisko związanego z Wrocławiem, gdzie ukończył Szkołę Powszechną nr 2 im. Marii Konopnickiej, uczył się w Liceum Administracyjno-Handlowym Izby Przemysłowo-Handlowej i pracował w stoczni rzecznej.
– Dobrze, że jego twórczość zagości w murach naszej galerii Foto-Gen i dobrze, że będziemy mieć w ten sposób swój udział w obchodach Roku Marka Hłaski na Dolnym Śląsku – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, współgospodarz akcji.
Kto przeczyta „Pięknych dwudziestoletnich”?
W sobotę 7 września od 11.00 w galerii Foto-Gen, przy pl. Nankiera autobiografię Marka Hłaski czytać będzie aż 100 osób, wielu wrocławskich artystów, dziennikarzy i ludzi świata kultury, m.in. Halina Rasiakówna, Konrad Imiela, Tomasz Lulek, Justyna Szafran, Emose Uhunmwangho, Anna Kieca, Maciej Kurowicki, Cezary Studniak, Helena Sujecka, Anna Krotoska, Agnieszka Zwiefka, Jakub Olejnik i wielu innych.
Zakończenie jest planowane chwilę po 18.00, z krótką przerwą techniczną o godz. 14.00.
Całość wydarzenia będzie transmitowana online na profilu FB.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS