A A+ A++

Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o.

Zakończono konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Zwycięzcą została pracownia WXCA Group sp. z o.o.

W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restauracji Pałacu Saskiego w Warszawie.

Zważywszy, że Pałac Saski wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza jest trwale obecny w zbiorowej świadomości Polaków i przedstawia integralny element naszej narodowej spuścizny, uważam spełnienie postulatu przywrócenia tej zburzonej podczas II wojny światowej budowli za szczególny akt pamięci, który pozostanie dla potomnych trwałym śladem obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przejawem troski Polaków o materialne dziedzictwo suwerennej Ojczyzny, a także widomym znakiem więzi łączących dzisiejszą Rzeczpospolitą z odrodzonym w 1918 roku Państwem Polskim – podkreślił Prezydent.

W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a 12.10. 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) poznaliśmy tę zwycięską.

Zdjęcie lotnicze pałacu Saskiego i okolic z około 1919 roku

Z grona pięciu wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do ostatniego etapu, sąd konkursowy wyłonił zwycięzców:

I miejsce – WXCA sp. z o.o.

II miejsce – FS&P ARCUS sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.

III miejsce – LAN & P2PA sp. z o.o.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla:

Piotr Płaskowicki Architekt

AMC – Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. – sp. komandytowa.

WXCA Group sp. z o.o to znana warszawska pracownia. Ze jej strony internetowej wynika, że ma ona już spore doświadczenie w podobnych projektach. Stworzyła m.in. Pawilon Polski na Wystawę światową Expo 2020 w Dubaju. Pracownia była też odpowiedzialna za koncepcję budowy placu Pięciu Rogów w Warszawie oraz za rewitalizację Pola Mokotowskiego.

Co się znajdzie w odbudowanych budynkach? „Będzie wielkie centrum kulturalno-edukacyjne oparte o programy, które tworzą już instytucje kultury, takie jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski będzie miało tam filię oraz będzie Zachęta Narodowa Galeria Sztuki” – przekazał Gliński. Ma się znaleźć tam też m.in. siedziba Urzędu Wojewody Mazowieckiego.

Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej planowane jest w 2030 roku.

Źródła:

  1. Pałac Saski: https://palacsaski.pl/aktualnosci/wyniki-konkursu-na-odbudowe-palacu-saskiego
  2. Business Insider: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/stworzyli-pawilon-w-dubaju-wybrano-firme-ktora-opracuje-projekt-palacu-saskiego/5pqlxr1
  3. 3.Odbudowa Pałacu Saskiego. Zobacz, jak będzie wyglądał: https://www.rmf24.pl/regiony/warszawa/news-odbudowa-palacu-saskiego-zobacz-jak-bedzie-wygladal,nId,7083080#crp_state=1
  4. WXCA sp. z o.o , https://www.wxca.pl/category/projekty/
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Dzień odpoczynku dla zszarganych nerwów” już w piątek
Następny artykułZaproszenie dla rodziców – odkryj moce edukacyjne swojego dziecka!