A A+ A++

Kasia Kowalska i Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów będą gwiazdami tegorocznych obchodów święta Oświęcimia.

Święto Oświęcimia 

To święto grodu i jego mieszkańców. Okazja do przypomnienia bogatej historii i tradycji miasta, jak również do wspólnej zabawy. Obchodom będą towarzyszyły wydarzenia przygotowane przez Muzeum Zamek w Oświęcimiu – Święto Miasta historycznie. 

Święto Miasta Historycznie

Poruszy dwa ważne tematy: 730. rocznicę potwierdzenia praw miejskich dla miasta Oświęcimia przez Mieszka I Cieszyńskiego w roku 1291, oraz Czas Wielkiej Emigracji, który prezentowany będzie na wystawie czasowej „Pogranicze światów. Ruch emigracyjny w Oświęcimiu na przełomie XIX i XX wieku”.

Program Święta Oświęcimia

Czwartek 26 sierpnia

godz. 18 – Muzeum Zamek w Oświęcimiu

„Pogranicze światów. Ruch emigracyjny w Oświęcimiu na przełomie XIX i XX wieku” – otwarcie wystawy. Wystawa poświęcona masowej emigracji zarobkowej na przełomie XIX i XX wieku, powstanie i funkcjonowanie tzw. osady barakowej, działalność biura podróży Zofii Biesiadeckiej i agentów emigracyjnych.

– wstęp bezpłatny

godz. 19 – Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Koncert zespołu Klezmoret – grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej.

– wstęp bezpłatny za zaproszeniami dostępnymi w Zamku i Ratuszu od 1 sierpnia

Piątek 27 sierpnia

godz. 17 – Muzeum Zamek w Oświęcimiu 

„1291-2021 Oświęcim. 730. rocznica potwierdzenia praw miejskich dla miasta” – wykład prof. dra hab. Jerzego Sperki 

Jerzy Sperka – dyrektor Instytutu Historii na Uniwersytecie Śląskim, zajmuje się późnym średniowieczem, zwłaszcza dziejami politycznymi Królestwa Polskiego za pierwszych Jagiellonów, Górnym Śląskiem i Rusią Czerwoną, genealogią dynastyczną i szlachecką, dziejami miast na obszarze Górnego Śląska i Małopolski Zachodniej.

– wstęp bezpłatny

Sobota 28 sierpnia 

godz. 12-17 Muzeum Zamek i Ratusz w Oświęcimiu

„Jestem z Miasta – poznaj przywileje miejskie średniowiecznego Oświęcimia” – rodzinna ścieżka historyczna. Wystawy w Zamku i Ratuszu, interaktywna trasa z zagadkami, możliwy udział w warsztatach, zdobycia pieczęci i zostania pełnoprawnym mieszczaninem miasta Oświęcim.

– wstęp bezpłatny

Kasia Kowalska. Fot. OCK

Niedziela 29 sierpnia

godz. 16.30 – koncert zespołu Reggaeside 

godz. 18 – koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów 

godz. 20 – koncert Kasi Kowalskiej

godz. 21.30 – pokaz sztucznych ogni

Podane godziny mogą ulec przesunięciom

Koncerty odbędą się na płycie Rynku Głównego

W związku z organizacją Święta Miasta – od czwartku 26 sierpnia od godziny 23 do poniedziałku 30 sierpnia do godziny 16 wyłączona będzie z użytkowania ulica i miejsca parkingowe na Rynku Głównym – pierzeja przed sądem.

„Natomiast w niedzielę 29 sierpnia od godziny 5 do godziny 23 wyłączony będzie ruch kołowy całego Rynku Głównego” – informuje Oświęcimskie Centrum Kultury.

Na czas wyłączenia z użytkowania ulicy i miejsc parkingowych na Rynku Głównym oraz zamknięcia ruchu kołowego całego Rynku Głównego wyznaczone będą odrębne czasowe organizacje ruchu na wyżej wymienionym terenie.

Piątek 3 września 

godz. 17 – uroczysta sesja Rady Miasta w Oświęcimskim Centrum Kultury

Sobota 4 września 2021

godz. 17 – 4. Oświęcimski Salon Sztuki – otwarcie wystawy artystów ziemi oświęcimskiej w Oświęcimskim Centrum Kultury

Święto Miasta na Rynku Głównym odbędzie się na ogrodzonym terenie, zgodnie z obowiązującymi w dniu imprezy przepisami i obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19. 

„Liczba uczestników na wyznaczonym terenie wydarzenia będzie ograniczona. W przypadku wprowadzenia rządowych ograniczeń uniemożliwiających realizację przedsięwzięcia – zostanie odwołane” – dodaje Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Zobacz również:

Orkiestry Miasta Oświęcim zagra na rynku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLady commando – miłośniczka wodospadów
Następny artykułSą pieniądze dla niepełnosprawnych. Trwa nabór do projektu Aktywny Samorząd