A A+ A++

Basen zbudowano w czasach II wojny światowej. Mieszkańcom Inowrocławia i okolic służył do roku 2019. Wtedy obiekt zamknięto ze względu na zły stan techniczny. Ratusz od kilku lat starał się pozyskać dofinansowanie na kosztowną, gruntowną modernizację obiektu. Przygotowano plany, zgodnie z którymi, w tym miejscu miałoby powstać centrum wodnej rozrywki z gejzerami, masażami i zjeżdżalniami. Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków zachowany miał zostać kształt niecki basenowej oraz wieża do skoków.

W 2020 roku miasto starało się o 13 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale środków nie otrzymało. Kolejną próbę podjęto w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu. Wniosek Inowrocławia ponownie został odrzucony i projekt odłożono na później. Dziś pojawiła się szansa na jego realizację.

Na zorganizowanej 21 listopada konferencji prasowej w ratuszu, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i prezydent Inowrocławia podpisali list intencyjny w tej sprawie. Inwestycja szacowana na 30 mln złotych miałaby zostać sfinansowana dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027. Zarządzanie tymi pieniędzmi leży w gestii urzędów marszałkowskich, stąd obecność Piotra Całbeckiego w inowrocławskim ratuszu.

W spotkaniu uczestniczyli także senator Krzysztof Brejza, posłanka Magdalena Łośko i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, którzy byli zaangażowani w rozmowy z marszałkiem. Kwota przeznaczona na modernizację basenu ma pochodzić z puli wydzielonej na wsparcie uzdrowisk.

 – Chcieliśmy publicznie doprowadzić do pierwszego takiego istotnego etapu, który przybliża nas do realizacji bardzo ważnego zadania oczekiwanego przez mieszkańców Inowrocławia, jakim jest rozbudowa basenu otwartego przy ul. Świętokrzyskiej – mówił Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Dobrze, że projekt nie jest na etapie zerowym, tylko mocno zaawansowanym. Plan funkcjonalno-użytkowy właściwie jest gotowy. W okresie szesnastu lat, kiedy jestem marszałkiem, nie znam projektu, który chcieliśmy zrealizować, a nie zostałby zrealizowany – mówił Piotr Całbecki.

Jak dodał marszałek, na przeszkodzie może stanąć jedynie konflikt rządu z Unią Europejską. Do tej pory Polska nie otrzymała bowiem środków z Krajowego Planu Odbudowy. Mimo, iż pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych to pula odrębna od KPO, pozostaje pewna doza niepewności.


W latach 2021-2027 lat województwo kujawsko-pomorskie ma otrzymać 1 mld 835 mln euro.


Wszyscy czekamy z niecierpliwością na przemieszczenie kamieni milowych w taki sposób, aby odblokowanie środków w ramach KPO było możliwe. Wciąż nie wiemy, jesteśmy zniecierpliwieni, czy podobne reguły nie będą obowiązywać w ramach środków w ramach polityki spójności – zaznaczał marszałek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, centrum wodnej rozrywki w Inowrocławiu może zostać otwarte za trzy lata.

dsc_8371


Lokalizacja basenu:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł43-latek tak zaszalał na imprezie, że trafił prosto za kratki
Następny artykułKiedy po tani węgiel? Nadal nie wiadomo