A A+ A++

„Podziel się z nami historią swojej rodziny!” – zachęcają Pilscy Patrioci, którzy wyszli z inicjatywą znakowania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Według statystyk na pilskich cmentarzach pochowanych jest około 50 takich osób.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Liczebność AK w 1944 r. sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym kilkudziesięciu późniejszych Pilan z wielu stron II RP: Wileńszczyzny, Wołynia, ziemi radomszczańskiej, terenów aktualnej Wielkopolski czy Kaszub.

 

Trzy dni po 82 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w 80 rocznicę rozpoczęcia akcji “Burza”. Jako Stowarzyszenie Pilscy Patrioci pragniemy rozpocząć akcje oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Wzorując się na działaniach szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, chcemy przy pomocy rodzin “Akowców”, oznaczyć ich groby specjalnymi tabliczkami odpornymi na światło UV i warunki atmosferyczne. Rozpoczynamy od 50 tabliczek w Pile, kolejne kilkanaście powędruje do Trzcianki. Mamy nadzieję, że do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego działania polskiego podziemia w ramach akcji “Burza”, uda nam się objąć działaniami cały region.

Advertisement

 

-W związku z tym, specjalnie przygotowane zestawy składające się z informacji i tabliczki, pozostawimy na grobach znanych nam działaczy podziemia, podczas corocznego nawiedzania ich mogił na cmentarzu komunalnym. Decyzje co do montażu pozostawiamy rodzinom-piszą Pilscy Patrioci.

-Jesteśmy świadomi, że nasze informacje co do Pilan zaangażowanych w Armię Krajową, będącą największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki, są niepełne, a większość informacji czerpiemy ze spisu osób będących członkami ŚZŻAK koła w Pile. Jeśli są Państwo w posiadaniu wiedzy na temat żołnierzy Armii Krajowej pochowanych w Pile lub okolicy prosimy o kontakt. Jeśli państwo wiedzą, że państwa przodek był w AK prosimy o kontakt i odwiedzenie grobu. To zdecydowanie ułatwi nam operacje logistyczne – zachęca Michał Zimny z Pilskich Patriotów.

Telefon kontaktowy 796 318 286.

 

Advertisement
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJarmark Wielkanocny już 23 marca. Wystawcy mogą się zgłaszać
Następny artykułPod nartami śnieg, w głębi ziemi złoto. Popularny kurort skrywa niezwykłą historię