2023 rok jest wyjątkowy dla Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy, bo obchodzi 25-lecie istnienia. Wyjątkowy więc musiał być koncert zaprezentowany przez tę formację pod batutą Jana Łaskarzewskiego w sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy. Bożonarodzeniowy muzyczny spektakl na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.
A tych w sobotnie, 30 grudnia br., popołudnie przybyły setki. – Ta orkiestra jest nie tylko skarbem gminy Żurawica, ale perłą całego powiatu przemyskiego – stwierdził podczas składania noworocznych życzeń starosta przemyski Jan Pączek. Zarówno on, jak i cała rzesza zaproszonych gości, których nie sposób wymienić wszystkich, by kogoś nie pominąć, była pod wielkim wrażeniem tego, co muzyczna formacja J. Łaskarzewskiego zaprezentowała.
W koncercie bożonarodzeniowym znalazło się wszystko, co mogło zadowolić gusta słuchaczy. Spektakl podzielony został na dwie części. W pierwszej muzycy kilku pokoleń zaprezentowali wzruszającą wiązankę tradycyjnych polskich kolęd, by potem przypomnieć kilka wielkich muzycznych przebojów przeplatanych zagranicznymi utworami, jak choćby „All I want for Christmas is You” Mariah Carey.
Słów kilka o orkiestrze
Formacja ta to ewenement na skalę ogólnopolską. Korzenie orkiestry sięgają 24 grudnia 1946 r., kiedy harcerze 1. drużyny śpiewaków przemyskiego hufca zebrali się w Domu Harcerza w Przemyślu i postanowili założyć tę grupę. Pierwsza liczyła 41 członków. Kadrę instruktorską tworzyli druhowie: ks. W. Dec, W. Malec, E. Wardęga, J. Jurewicz i M. Przygórski.
W późniejszych latach jej losy były bardzo zawiłe, ale wciąż trwała. W latach 1967 – 1980 należało do niej aż 181 osób. Wśród nich był także Jan Łaskarzewski, grający na kornecie. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Jan Palczewski, Jan Niemiec i Zdzisław Strzępek. W 1981 r., z okazji jubileuszu 35-lecia orkiestry, odbył się zjazd wszystkich jej członków od 1946 r., na czele z ks. Władysławem Decem. Całość uroczystości została zwieńczona koncertem galowym, który odbył się w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne).
Z czasem szeregi zespołu zaczęli opuszczać starsi członkowie, podejmując studia w ośrodkach akademickich, a chętnej młodzieży do podjęcia się tego trudnego zadania było coraz mniej. Pomimo usilnych starań i prób ze strony ówczesnego kapelmistrza Jana Niemca, druhów Przemysława Niemca czy Zdzisława Sabramowicza oraz innych członków, orkiestra była zmuszona zawiesić działalność w 1985 r. Ostatnią jej siedzibą był Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu.
Odrodzenie
W 1998 r. z inicjatywy druhów Jana Łaskarzewskiego oraz Jana Semkowa nastąpiła reaktywacja formacji. To właśnie dzięki determinacji tej dwójki w maju 1998 r. został przeprowadzony nabór, głównie wśród uczniów ówczesnej 8-klasowej Szkoły Podstawowej w Żurawicy, której dyrektorem był właśnie J. Semków i przygotowanie do rozpoczęcia nauki pierwszych adeptów.
Budynek szkoły stał się miejscem ćwiczeń orkiestry oraz przechowalnią dla instrumentów, które przekazała Komenda Hufca w Przemyślu. Od tego momentu nastąpił, okraszany systematycznymi ogólnopolskimi sukcesami, rozkwit formacji. Obecnie orkiestra liczy 61 osób. Promocją, ale przede wszystkim pomocą finansową, zajmuje się Stowarzyszenie „Viento”, którego prezesem jest Witold Beer.
Autor: Mariusz Godos
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS