A A+ A++

Nauka i religia, często postrzegane jako różne dziedziny, łączy wspólne pragnienie zrozumienia tajemnic istnienia. Podczas gdy nauka bada to, co fizyczne i obserwowalne, religia zagłębia się w to, co metafizyczne i duchowe. Splątanie kwantowe, zjawisko obserwowane na poziomie kwantowym, stanowi intrygujące skrzyżowanie, które podważa z góry przyjęte pojęcia i zachęca do bardziej zniuansowanego dialogu między tymi pozornie odmiennymi polami.

Jedność poza przestrzenią i czasem: Splątanie kwantowe to zjawisko w fizyce kwantowej, w którym cząstki łączą się ze sobą w taki sposób, że stan jednej cząstki natychmiast wpływa na stan drugiej, niezależnie od odległości je dzielącej. To natychmiastowe połączenie podważa nasze tradycyjne rozumienie przestrzeni i czasu, sugerując głębokie wzajemne powiązania, które wykraczają poza granice naszej zwykłej percepcji.

Nauki religijne często podkreślają wzajemne powiązania wszystkich rzeczy, zachęcając do jedności wśród różnorodności. W podobnym duchu splątanie kwantowe implikuje fundamentalną jedność leżącą u podstaw różnorodności cząstek we Wszechświecie. Ta jedność rezonuje z duchową koncepcją świadomości zbiorowej lub jedności kosmicznej, gdzie każda indywidualna istota jest nierozerwalnie połączona z całością.

 Jeśli splątanie kwantowe obejmuje wzajemnie powiązany taniec na poziomie subatomowym, co to mówi o roli ludzkości w tej wielkiej symfonii? Religie często utrzymują, że ludzie nie są zwykłymi obserwatorami, ale aktywnymi uczestnikami rozgrywającego się kosmicznego dramatu. Splątanie kwantowe, wraz z sugestią wzajemnych powiązań, zmusza nas do zastanowienia się nad naszą rolą w kształtowaniu struktury rzeczywistości, wpływaniu na bieg wydarzeń poprzez naszą zbiorową świadomość.

Tradycje religijne często mówią o sferach wykraczających poza to, co obserwowalne, zagłębiających się w to, co niewidzialne i mistyczne. Fizyka kwantowa bada także niewidzialny świat cząstek subatomowych, kwestionując nasze postrzeganie rzeczywistości. Podobieństwo między poszukiwaniem tego, co niewidzialne, zarówno w sferze religijnej, jak i naukowej, zachęca nas do rozważenia możliwości, że te pozornie przeciwstawne punkty widzenia mogą w rzeczywistości zbiegać się w poszukiwaniu głębszej prawdy.

W tym kontekście warto wspomnieć książkę “Tao Fizyki” autorstwa Fritjofa Capry Wydana po raz pierwszy w 1975 roku, stanowi przełomowe dzieło łączące świat fizyki nowoczesnej z wschodnim mistycyzmem. Capra, będący fizykiem, w swojej książce eksploruje paralele między nowoczesną fizyką a mistycyzmem Wschodu, co uczyniło tę książkę bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, przetłumaczonym na 23 języki​

W przedmowie do pierwszego wydania, cytowanej również w kolejnych edycjach, Capra opisuje swoją walkę z pogodzeniem teoretycznej fizyki z mistycyzmem Wschodu, przy czym na początku jego podróży do zrozumienia tych pojęć pomogły mu “rośliny mocy” lub psychodeliki. Inspiracją były również rozmowy z Wernerem Heisenbergiem w 1972 roku, podczas których Capra przedstawił mu swój manuskrypt. Heisenberg wyraził zainteresowanie i otwartość na te idee, zauważając, że podczas swojej pracy nad teorią kwantową rozmawiał o filozofii indyjskiej z Rabindranathem Tagore w Indiach, co pomogło mu w pracy nad fizyką. Podobnie Niels Bohr miał doświadczenia w Chinach, które wpłynęły na jego myślenie​.

Capra w swojej książce i w późniejszych pracach, takich jak “Ukryte Połączenia”, “Punkt Zwrotny” i “Sieć Życia”, rozszerza argument o związku między mistycyzmem Wschodu a współczesnymi odkryciami naukowymi. Proponuje, że mistycyzm Wschodu może również dostarczać językowych i filozoficznych narzędzi potrzebnych do stawienia czoła największym naukowym wyzwaniom​​.

Warto też wspomnieć koncept tańca Sziwy, przedstawiony w “Tao Fizyki” Fritjofa Capry.  Jest to użyte jako metafora do zilustrowania zjawisk obserwowanych w fizyce kwantowej. Capra nawiązuje do obrazu Shivy Nataraja, boga tańca w hinduizmie, aby przedstawić dynamiczną naturę rzeczywistości na poziomie subatomowym. Indyjski rząd, darując posąg Sziwy Nataraja CERN, uznał znaczenie tej metafory dla tańca cząstek subatomowych badanych przez fizyków CERN.

Capra w swoim artykule “Taniec Sziwy: Hinduskie spojrzenie na materię w świetle nowoczesnej fizyki”, opublikowanym w 1972 roku, po raz pierwszy przedstawił równoległość między tańcem Sziwy a tańcem cząstek subatomowych. Taniec Sziwy stał się centralną metaforą w międzynarodowym bestsellerze Capry, ilustrując, jak fizyka nowoczesna ujawniła, że rytm tworzenia i niszczenia jest nie tylko widoczny w zmianie pór roku i narodzinach oraz śmierci wszystkich żywych istot, ale stanowi też istotę nieorganicznej materii. Dla współczesnych fizyków taniec Sziwy jest więc tańcem materii subatomowej.

Ta metafora łączy starożytną mitologię, religijną sztukę i nowoczesną fizykę, demonstrując wizualne podobieństwa między starożytnymi obrazami tańczących Shiwów a wzorcami kosmicznego tańca, które są dzisiaj przedstawiane za pomocą najnowszej technologii​.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Lublin: Porządek obrad LX sesji Rady Powiatu w Lublinie w dniu 30 listopada 2023 r. (godz. 13:00)
Następny artykułSzukamy chętnych do wykonania badania.