A A+ A++

Angelika Ollik

Po ponad 2 latach prac remontowych obiekt od dzisiaj (8.02.) dostępny jest dla odwiedzających.


Po ponad dwóch latach remontu oraz kilku opóźnieniach, podróżni i mieszkańcy mogą już swobodnie korzystać ze zmodernizowanego dworca PKP w Chojnicach. Od dzisiaj (8.02.) obiekt jest dostępny dla odwiedzających w godz. 4:00-23:00, jednak oficjalne otwarcie nastąpi dopiero 1 marca. Natomiast gospodarzem dworca została Straż Miejska, która zajęła I piętro oraz przeniosła do budynku centrum miejskiego monitoringu.

W obiekcie w najbliższym czasie znajdzie się także punkt gastronomiczny, automat z ciepłymi napojami oraz wideomat, natomiast  na chętnych ciągle czekają trzy  pomieszczenia do wynajęcia, w których można prowadzić np. salonik prasowy czy informację turystyczną, jednak ograniczeń w tej kwestii nie ma. Ajenta poprzez Polregio poszukują także kasy biletowe, bo chociaż przygotowane – to nie ma komu ich obsługiwać. A przynajmniej na razie. Z kolei o specjalną izbę pamięci oraz wagon  wspomnień dbać będzie Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Dodajmy, że kwota tej inwestycji (modernizacji budynku oraz parkingu) wyniosła blisko 25 mln złotych, a złożyły się na nią środki unijne oraz samorządowe, lecz na tym nie koniec, ponieważ spore będą także koszty utrzymania obiektu.

Liczę, że skromnie będziemy wydawać ok. 800 tys. złotych rocznie na utrzymanie dworca autobusowego, parkingów i budynku dworca kolejowego. Skąd takie kwoty? Samo sprzątanie przez firmę sprzątającą to jest ok. 300 tys. złotych – wylicza burmistrz Arseniusz Finster.Ogrzewanie budynku w okresie zimowym to jest ok. 20-25 tys. złotych miesięcznie, plus prąd, plus woda i inne media. I obyśmy się w tych 800 tys. złotych zmieścili. To jest wydatek, który w budżecie miasta Chojnice musi się znaleźć, między innymi będziemy korzystać ze zwiększonych przychodów z podatków lokalnych – dodaje włodarz.

Natomiast w kwestii odrestaurowania budynków otaczających dworzec kolejowy od wielu miesięcy toczą się rozmowy samorządu z PKP Nieruchomości. Sprawę utrudnia fakt, iż cały kompleks dworcowy wpisany jest do rejestru zabytków, a przywrócenie świetności niszczejącym obiektom będzie kosztowne. Pewien pomysł zrodził się jednak w głowie Damiana Otty z Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, mianowicie, aby jeden z budynków wykorzystać na ekspozycję zabytkowego parowozu o nazwie „Tymek”. Kluczowe zdanie w tej kwestii będzie miał jednak konserwator zabytków. Z kolei brakująca winda przy peronie pierwszym będzie gotowa w maju.

Zobacz galerię zdjęć:

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy oddali hołd rozstrzelanym w 1944 roku przy nasypie kolejowym w Dębicy
Następny artykułJakie wydatki przewidziano w tegorocznym budżecie gminy Grabica?