A A+ A++

Zmodernizowana platforma Maersk Drilling zapewnia redukcję emisji CO2 na norweskich wodach Morza Północnego

23.12.2020r. 05:36


Po pomyślnym przekształceniu w hybrydową, niskoemisyjną platformę, Maersk Intrepid rozpoczął działalność jako pierwsza wiertnica Maersk Drilling, która została wyposażona w ten zestaw ulepszeń. Maersk Intrepid pracuje obecnie dla Equinor na polu Martin Linge, gdzie w listopadzie tego roku rozpoczął się pierwszy odwiert z pełnym pakietem niskoemisyjnym.


Pierwszy miesiąc działalności Maersk Intrepid na Martin Linge dostarczył wstępnych danych dotyczących zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2 o ok. 25 proc. Ponadto emisje NOx zostały zmniejszone o ok. 95 proc., co stanowi poprawę w stosunku do pierwotnego celu o 90 proc.

Pakiet niskoemisyjny dla Maersk Intrepid składa się łącznie z trzech ulepszeń: magazynowania energii, monitorowania jej zużycia oraz zainstalowanych systemów selektywnej, katalitycznej redukcji tlenków azotu.

Instalacja technologii niskoemisyjnej jest jedną z kilku inicjatyw wspierających wysiłki Maersk Drilling zmierzające do osiągnięcia niedawno ogłoszonego celu firmy, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 o 50 proc. do 2030 r. Inne inicjatywy związane z redukcją CO2 obejmują obsługę platform wiertniczych na lądzie i udział w konsorcjum Project Greensand, którego celem jest wykorzystanie wycofanych pól naftowych i gazowych do stałego składowania CO2 na wodach duńskich.

Hybrydowe, niskoemisyjne modernizacje zainstalowane w Maersk Intrepid są wspierane przez dotację z przemysłowego norweskiego funduszu NOX oraz decyzję Equinor o wprowadzeniu rekompensat w celu stymulowania redukcji emisji.

Cały pakiet hybrydowych, niskoemisyjnych ulepszeń jest również instalowany na kolejnej norweskiej platformie Maersk Integrator, która ma zacząć działać w trybie pełnej niskiej emisji na początku 2021 r.

“Maersk Drilling pokazuje, że modernizacja morskich platform wiertniczych za pomocą rozwiązań niskoemisyjnych jest technicznie i finansowo wykonalna. Ważne jest również, aby ambicje na tym się nie kończyły, ale, jak w tym przypadku, aby nowa technologia otworzyła się na dalsze redukcje w kierunku przyszłości bezemisyjnej. Jeśli Norwegia ma osiągnąć swoje krajowe cele w zakresie emisji, niezwykle ważne jest, aby platformy wiertnicze na morzu wniosły w to swój wkład. Fundusz NOX jest gotowy na więcej zastosowań o podobnym charakterze i ma nadzieję, że operatorzy platform wiertniczych i przedsiębiorcy wspólnie opracują nowe projekty” – mówi Tommy Johnsen, dyrektor generalny funduszu NOX.

Maersk Intrepid, to platforma typu jack-up CJ70, przeznaczona do całorocznej pracy na Morzu Północnym w bardzo trudnych warunkach, która została dostarczona w 2014 r. i od tego czasu jest eksploatowana w Norwegii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzychodzi czas Narodzenia…
Następny artykułByły poseł o szczepieniach przeciwko COVID-19: Eksperyment medyczny na globalną skalę