Zmiana IRPEF dotyczyć będzie zatem wyłącznie grupy podatników uzyskujących dochody z tytułu o pracę lub dochodów z nią tożsamych, w przedziale od 15.001 euro do 28.000 euro. Według szacunków Ministerstwa Finansów, dzięki zmniejszeniu stawki podatku z 25% na 23%, ta grupa podatników otrzyma wypłatę wynagrodzenia wyższą o 1298 euro rocznie.
Nowości w prawie pracy
Włochy mają najniższy w Unii Europejskiej udział kobiet pracujących zawodowo. Według danych Eurostatu we Włoszech wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 20–64 lat w czwartym kwartale 2022 r. wyniósł 55 proc., podczas gdy średnia w UE wyniosła 69,3 proc. Aby wesprzeć obecność kobiet na włoskim rynku pracy, od 2024 roku przewidziano zwolnienie podatkowe przysługujące pracującym matkom z dziećmi z całkowitym zwolnieniem ze składek na ubezpieczenie społeczne (maksymalnie do 3000 euro rocznie) na okres jednego roku dla kobiet z dwójką dzieci (do 10 roku życia dla najmłodszego) oraz, na zasadzie eksperymentalnej, na okres trzech lat w przypadku osób posiadających troje lub więcej dzieci (do 18. roku życia najmłodszego dziecka).
Rozliczenie wynagrodzenia we Włoszech przewiduje wypłatę tzw. fringe benefint, czyli świadczeń dodatkowych wypłacanych pracownikowi przez pracodawcę. Można z niej opłacić rachunki za media, czynsz i odsetki od kredytu hipotecznego. Dla wypłącanego fringe benfit od 2024 roku zmienia się próg zwolnienia i wyniesie do 1000 euro dla każdego pracownika i do 2000 euro dla pracowników z dziećmi.
Czytaj więcej
Włoski rynek fuzji i przejęć – co warto wiedzieć?
Włochy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Po I kwartale br. zajmują 5. pozycję w naszym eksporcie i 4. pod względem udziału w imporcie. Coraz więcej polskich firm myśli o nabyciu włoskiego podmiotu. … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS