Brytyjczycy, którzy byli zatrudnieni przez polskich pracodawców przed końcem 2020 r. nie muszą uzyskiwać zezwolenia na pracę. Brexit będzie miał największe znaczenie dla procesów rekrutacyjnych rozpoczętych w 2021 roku.
Mimo iż Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej 1 lutego 2020 r., skutki brexitu stały się odczuwalne dopiero w 2021 r. Wszystko za sprawą upływu tzw. okresu przejściowego, przedłużającego stosowanie prawa UE wobec obywateli Wielkiej Brytanii. Wraz z upływem okresu przejściowego Brytyjczycy utracili możliwość korzystania ze swobody przepływu osób, co w konsekwencji przysporzyło działom HR dodatkowych obowiązków. Po brexicie zatrudnianie obywateli Wielkiej Brytanii nie jest już tak proste jak w czasie jej członkostwa w Unii.
WAŻNE!
Od stycznia 2021 r. zatrudnienie Brytyjczyków stało się niekiedy trudniejsze niż obywateli krajów Europy Wschodniej.
Status beneficjenta umowy
Okres przejściowy w stosunkach pomiędzy UE a Wielką Brytanią obowiązywał od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. Z założenia był to czas przeznaczony na dostosowanie się do nowych realiów prawnych. W tym okresie obywatele Wielkiej Brytanii mogli swobodnie przemieszczać się po Unii Europ…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
… czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS