Wysokość dodatków dla sędziów sprawujących funkcje prezesów i wiceprezesów sądów oraz przewodniczących wydziałów i ich zastępców ma być zależna od tego, ile osób orzeka w danej jednostce. Zasada ta jednak w ocenie wielu sędziów będzie prowadziła do niesprawiedliwego wynagradzania i może doprowadzić do tego, że zaraz nie będzie chętnych do sprawowania funkcji kierowniczych w sądach.
Niesprawiedliwe widełki
Założenie przyjęte w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom jest proste – im więcej etatów w danym sądzie lub wydziale, tym wyższy mnożnik, od którego zależna jest wysokość dodatku przyznawanego prezesom, wiceprezesom sądów oraz przewodniczącym wydziałów i ich zastępcom (patrz: grafika). Ponadto wysokość dodatku zależeć będzie od poziomu sądu, w którym sprawowana jest funkcja.
Jak tłumaczy resort sprawiedliwości, zmiany są konieczne, gdyż obecne zasady są niejasne, a wysokość mnożnika nie jest uzależniona od tego, w jakim sądzie funkcja została powierzona. Dla przykładu – w przypadku prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych mnożnik wynosi obecnie od 0,4 do 1,1. Tymczasem, jak wskazuje ministerstwo, między największym a najmniejszym sądem apelacyjnym istnieją znaczne różnice etatowe (od 22 do 108 etatów).
zobacz także:
Jednak zdaniem wielu sędziów, którzy zgłosili uwagi do projektu, zaproponowane przez resort rozwiązanie nie jest właściwe, a ustalone widełki są w wielu przypadkach mocno niesprawiedliwe. Takiego zdania jest m.in. Danuta Hryniewicz, prezes SO w Olsztynie. Jako przykład podaje nowe zasady mające obowiązywać w przypadku pełnienia funkcji prezesa sądu rejonowego. Wysokość mnożnika będzie wynosić w takim przypadku 0,4, gdy w sądzie orzekać będzie od 11 do 45 osób. Tymczasem, jak podkreśla Hryniewicz, „sądem o liczbie orzeczników 11 jest kierować i nadzorować jego wyniki pracy znacznie łatwiej niż sądem o liczbie orzeczników 45”. Dlatego też jej zdaniem widełki w tym zakresie powinny być rozszerzone.
Wątpliwości co do zaproponowanych rozwiązań ma równ … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS