A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w zakresie wymogów dotyczących personelu lekarskiego, udzielającego świadczeń gwarantowanych w zakładach opiekuńczych dla dorosłych, znosząc konieczność zatrudniania lekarzy o określonej specjalizacji oraz zwiększając wymiar 1 etatu przeliczeniowego z 35 na 40 łóżek.

 – Zmiana przepisów rozporządzenia umożliwi bardziej optymalne wykorzystanie lekarskich zasobów kadrowych, a także ułatwi organizację opieki w ramach ww. zakresu świadczeń, nie wpływając negatywnie na bezpieczeństwo pacjentów – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w zakresie wymogów dotyczących personelu lekarskiego, udzielającego świadczeń gwarantowanych w zakładach opiekuńczych dla dorosłych, znosząc konieczność zatrudniania lekarzy o określonej specjalizacji oraz zwiększając wymiar 1 etatu przeliczeniowego z 35 na 40 łóżek.

– Przedmiotowa zmiana eliminuje wątpliwości interpretacyjne związane z określeniem lekarzy, których należy wliczać do 1 etatu przeliczeniowego na 35 łóżek oraz jakie porady na wezwanie i konsultacje specjalistyczne powinny być zapewnione w ramach ww. etatu. Zliberalizowanie wymagań dotyczących specjalizacji lekarzy świadczących opiekę w zakładach opiekuńczych dla dorosłych pozwoli tym zakładom na większą swobodę w zakresie obsady kadry medycznej oraz zbliży regulacje prawne do realiów panujących w praktyce – uzasadnia resort zdrowia.

Zmiany w wymogach zatrudnienia dla zakładów opiekuńczych

Zgodnie z projektowanymi zmianami w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej w załączniku nr 4 do rozporządzenia „Świadczenia udzielane w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym dla osób dorosłych, dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia lub dla świadczeniobiorców wentylowanych mechanicznie” w lit. A „Zakłady opiekuńcze dla dorosłych” w części „Lekarze”, zapisy ustępów 1. i 2. otrzymują brzmienie:

  1. Przy zakresie obowiązków obejmującym badanie pacjentów nie mniej niż 2 razy w tygodniu i porady na wezwanie w razie potrzeby – lekarz udziela świadczeń w łącznym wymiarze 1 etatu przeliczeniowego na 40 łóżek (równoważnik 1 etatu przeliczeniowego na 40 łóżek) oraz zapewnia się dostęp do konsultacji specjalistycznych udzielanych przez co najmniej lekarza specjalistę w dziedzinie: psychiatrii oraz neurologii. Porada lekarska i konsultacja specjalistyczna potwierdzana jest datą, imieniem, nazwiskiem, numerem prawa wykonywania zawodu i podpisem lekarza.
  2. Przy zakresie obowiązków obejmującym badanie pacjentów chorych na AIDS lub zakażonych HIV nie mniej niż 2 razy w tygodniu i porady na wezwanie w razie potrzeby – lekarz udziela świadczeń w łącznym wymiarze 1 etatu przeliczeniowego na 40 łóżek (równoważnik 1 etatu przeliczeniowego na 40 łóżek) oraz dostęp do konsultacji specjalistycznych udzielanych przez co najmniej lekarza specjalistę w dziedzinie: chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz psychiatrii. Porada lekarska i konsultacja specjalistyczna potwierdzana jest datą, imieniem, nazwiskiem, numerem prawa wykonywania zawodu i podpisem lekarza.

Przepisy w nowym brzmieniu miałyby obowiązywać od 1 października 2024 r.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa era w branży imprez firmowych
Następny artykułNowy przystanek w Kaźmierzowie