We wtorek odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Resort zdrowia przekazał członkom zespołu do zaopiniowania wstępny projekt ustawy dotyczący nowej siatki płac. Chodzi o nowe wskaźniki dla różnych grup według propozycji MZ, a także włączenie do wynagrodzeń dotychczasowych dodatków wypłacanych pielęgniarkom i ratownikom medycznym.
W połowie marca Zespół, który pracował od lutego poparł rozpoczęcie procedowania zmian zaproponowanych przez MZ 26 lutego br. w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia na 2021 rok i wyraził gotowość do “niezwłocznego kontynuowania” prac nad zwiększaniem poziomów minimalnych wynagrodzeń gwarantowanych w kolejnych latach”. Siatka płac: jest pewien konsensus; Zespół Trójstronny pracuje dalej
We wtorek na kolejnym posiedzeniu zespołu resort zdrowia przedstawił członkom zespołu roboczy projekt zapisu ustawy nowelizującej dwie ustawy dotyczące kwestii wynagrodzeń. Chodzi o gwarancję dla grup, które otrzymują dodatki, że zostaną one włączone do wynagrodzeń. Druga zmiana dotyczy noweli ustawy o ustalaniu najniższego wynagrodzenia i wprowadzenia tych wskaźników, jakie zostały ustalone przez Zespół Trójstronny z wyjątkiem Forum Związków Zawodowych, które zgłosiło zdanie odrębne.
Członkowie zespołu mają tydzień na przekazanie wstępnych opinii.
Jak powiedziała Polityce Zdrowotnej Urszula Michalska z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, drugi materiał, który przekazało MZ, to prognozy jak można byłoby przyspieszyć wzrost nakładów na ochronę zdrowia zakładający taki stan jak jest obecnie, czyli 6 proc. PKB, drugi wariant to 7 proc., a trzeci – proponowany przez Naczelną Izbę Lekarską – to 8 proc. PKB.
Kolejne spotkanie ma odbyć się 9 kwietnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS