Zmiana definicji wolnego zawodu, podwyższenie granicznej kwoty przychodów, obniżenie stawek ryczałtu oraz umożliwienie większej liczbie przedsiębiorców korzystania z ryczałtu – to najważniejsze zmiany wprowadzane od 2021 r. do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Regulacje wprowadza uchwalona przez sejm ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawę czeka jeszcze proces legislacyjny w senacie.
Wolne zawody
Poszerzona zostaje definicja wolnego zawodu, dzięki czemu więcej podmiotów wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą będzie mogło korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatku zryczałtowanego dla wolnych zawodów wyniesie 17 proc. od przychodów.
Czytaj także: Podatki: ryczałty z PKWiU 2015 od 2021 r.
Wolny zawód – w rozumieniu procedowanej ustawy, oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów,…
Artyk … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS