Wznowiono prace nad projektem ustawy o wyrobach medycznych. W kolejnych etapach projekt trafi pod obrady Rady Ministrów, a następnie Sejmu. Poprzednia modyfikacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku.
Aktualny Projekt zawiera kilka istotnych modyfikacji względem ostatniej wersji, dotyczących w szczególności:
- reklamy
- kar nakładanych przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL)
- kontroli przedsiębiorców przez URPL
- wymogów językowych w odniesieniu do wyrobów
– Największe znaczenie w pakiecie zmian niosą za sobą dwie kwestie. Po pierwsze, ograniczenie możliwości reklamy. A po drugie określenie sytuacji przemawiających za odstąpieniem od nakładania kar pieniężnych, w razie stwierdzenia naruszeń w działalności przedsiębiorców zajmujących się wyrobami. – komentuje zmiany Jakub Misiak, adwokat w kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. – Kwestia ta ma szczególne znaczenie, ponieważ autorzy projektu nowej ustawy z dużym rozmachem podeszli do systemu kar pieniężnych. Taryfikator kar jest bardzo rozbudowany i przewiduje wysokie kwoty, do pięciu milionów złotych. Jednak najważniejszą informacją jest to, że projekt żyje i jesteśmy o kolejny krok bliżej uchwalenia nowej ustawy wyrobowej. Zaproponowane modyfikacje mają głównie charakter kosmetyczny i porządkujący. – dodaje.
1. Modyfikacja w zakresie reklamy
- Wprowadzono zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklamy wyrobów przeznaczonych do używania przez osoby posiadające określone kwalifikacje.
2. Modyfikacja w zakresie kar pieniężnych nakładanych prze URPL
- Zwiększono katalog sytuacji, w których URPL będzie mógł nakładać kary pieniężne, w razie stwierdzenia naruszeń Rozporządzeń wyrobowych (MDR i IVDR) oraz przyszłej polskiej ustawy o wyrobach medycznych.
- Wprost wskazano możliwość odstąpienia od nałożenia kar pieniężnych, jeżeli naruszenie miało charakter incydentalny, nie stwarzało ryzyka, a przedsiębiorca podjął działania w celu usunięcia naruszeń.
- Zmieniono widełki kar pieniężnych, częściowo je obniżając a częściowo podnosząc.
- Doprecyzowano formalną procedurę nakładania kar, wskazując, że kara pieniężna jest płatna w terminie 14 dni, od kiedy decyzja o jej nałożeniu stała się ostateczna.
3. Modyfikacja w zakresie kontroli i informacji publikowanych na koszt przedsiębiorcy
- Uporządkowano i ujednolicono przepisy dotyczące prowadzenia kontroli przez URPL oraz zakres wyłączeń stosowania przepisów Prawa Przedsiębiorców wobec podmiotów zaangażowanych w obrót wyrobami medycznymi.
- Dookreślono zasady prowadzenia niezapowiedzianych kontroli oraz kontroli podwykonawców.
- Doprecyzowano zasady publikowania powiadomień o zagrożeniach związanych z wyrobami przez URPL, za pomocą środków masowego przekazu, na koszt przedsiębiorcy.
4. Modyfikacja w zakresie wymogów językowych
- Przyjęto, że wyroby dostarczane osobie innej niż wykonująca zawód medyczny przeznaczone do używania w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia muszą mieć interfejs w języku polskim
- Przyjęto, że wyrób sterowany lub komunikujący się z użytkownikiem za pomocą komend głosowych, dostarczany osobie innej niż wykonująca zawód medyczny musi mieć interfejs użytkownika oraz komendy w języku polskim.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS