Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego pilotażu w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Wskazano, że w pilotażu KOWZS należy wprowadzić zmiany w etapie realizacji, aby zapewnić jego sprawny przebieg
W Ocenie Skutków Regulacji do projektu nowelizacji rozporządzenia wskazano, że “trwający obecnie etap organizacji programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów, zwanym dalej programem pilotażowym KOWZS, wskazał “na konieczności wprowadzenia zmian w etapie realizacji, aby zapewnić jego sprawny przebieg”.
– W programie pilotażowym KOWZS brak jest precyzyjnego określenia jednostek chorobowych, dla których mają zostać opracowane krajowe wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego. Może to skutkować brakiem spójności założeń programu pilotażowego, które dotyczą wybranych schorzeń reumatologicznych w opiece WZS, a nie wszystkich rozpoznań chorobowych w dziedzinie reumatologii – napisano w uzasadnieniu.
– Dodatkowo, dopuszcza się możliwość rozliczenia zrealizowanych do tej pory świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniobiorców, którzy nie mogą uczestniczyć w pilotażu ze względów medycznych, lecz nie przewiduje się możliwości przerwania opieki WZS w przypadku rezygnacji świadczeniobiorcy z udziału w programie pilotażowym KOWZS – czytamy w OSR.
Czy pilotaż zmieni sytuację pacjentów z RZS? Jak się w Polsce leczy zapalenie stawów?
KOWZ. MZ łagodzi wymagania formalne dla świadczeniodawców zapewniających kompleksową opiekę nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów
Problemy w KOWZS
W trakcie stosowania obowiązującego rozporządzenia zidentyfikowano problemy, takie jak: rozbieżności w naliczaniu współczynnika korygującego, brak możliwości przekazywania danych medycznych do NFZ za zgodą pacjenta, brak zadań dla ośrodków WZS związanych z Bazą Zapalnych Chorób Reumatycznych, ograniczona liczba porad specjalistycznych i ich dostępność, brak diagnostyki jednodniowej w ramach programu oraz niewystarczający katalog badań laboratoryjnych dla pacjentów z podejrzeniem określonych jednostek chorobowych.
Rekomendowane rozwiązania w KOWZS
Do projektu zostały wprowadzone rekomendacje, które mają pomóc programowi działać optymalnie. To:
- Umożliwienie rozliczania świadczeń opieki WZS również w przypadku rezygnacji pacjenta z programu, a nie tylko z powodów medycznych.
- Doprecyzowanie przepisów dotyczących opracowania krajowych wytycznych diagnostyczno-leczniczych i dokumentacji medycznej przez dodanie odpowiednich rozpoznań chorobowych.
- Rozszerzenie katalogu badań laboratoryjnych z 71 do 89, co umożliwi precyzyjną diagnozę na wczesnym etapie
- Doprecyzowanie sposobu naliczania współczynnika wynoszącego 1,15 o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia.
- Dodanie zadania dla ośrodków WZS polegającego na przekazywaniu danych do Bazy Zapalnych Chorób Reumatycznych, co skoordynuje proces diagnostyczno-leczniczy w ramach programu pilotażowego KOWZS.
- Doprecyzowanie liczby porad rehabilitacyjnych w programie.
- Umożliwienie ośrodkom WZS i Liderowi KOWZS uzyskania danych medycznych z NFZ za zgodą pacjenta, co poprawi koordynację leczenia.
- Wprowadzenie diagnostyki jednodniowej w module I programu.
- Dodanie alternatywnych rozwiązań dla porad specjalistycznych w różnych lokalizacjach.
- Zwiększenie dostępności do dodatkowych porad dla pacjentów według potrzeb.
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Szybka diagnostyka i lepsza opieka dla pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS